لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

موج خشونت علیه مسیحیان عراق و ترک سرزمین اشان


جمعیت مسیحیان بومی عراق ظرف هفت سال گذشته خشونت در عراق از یک میلیون و چهارصد هزار به حدود پانصد هزار تقلیل یافته است
جمعیت مسیحیان بومی عراق ظرف هفت سال گذشته خشونت در عراق از یک میلیون و چهارصد هزار به حدود پانصد هزار تقلیل یافته است

کمتر از یکهفته از رویداد یک سری حملات علیه اعضای جامعه مسیحی عراق ، دوشنبه مردان مسلح یک زن مسیحی را در خانه اش در بغداد کشتند.
قتل این زن مسیحی که در منزل مسکونی اش در مرکز بغداد پایتخت عراق روی داد در پی دور تازه ای از خشونت علیه مسیحیان روی میدهد که طی آن مردان مسلح با ورود به محل سکونت وی بر روی او آتش گشودند و با سرقت اموال وی ناپدید شدند.
یک مقام وزارت کشور عراق گفت "رفاه توما" زن مسیحی که در مرکز بغداد تنها زندگی میکرد آخرین قربانی حملات علیه مسیحیان عراق از پنجشنبه گذشته است که در آن موجی از حملات ظاهراً هماهنگ دست کم هفت خانه مسیحیان در بخشهای مختلف بغداد را هدف قرار داد و دوکشته و سیزده زخمی بجای گذارد.
یکهفته پیش از آن ستیزه جویان مرتبط با القاعده تهدید های خود علیه مسیحیان عراق را تجدید کرده بودند. که مسیحیان را وادار به لغو مراسم بزرگداشت کریسمس در کلیساها کرد.
حمله های مکرر علیه مسحیان عراقی موجب خشم آنها گردیده و می پرسند چرا دولت عراق برغم وعده های مکرر پس از حمله بر کلیسای مسیحیان ، در حمایت از آنها بنظر ناتوان میرسد.
دوشنبه وزیر تازه منتصب مهاجرت عراق در یک جلسه خبری از مسیحیان عراقی خواست برغم حملات مرگبار اخیر علیه آنها کشور را ترک نکنند و افزود: " اعضای دولت و همه بسیار مشتاقند که برادران مسیحی در عراق باقی بمانند . آنها شهروندان بومی عراق اند که باید در سرزمین خود بمانند و آنرا بسازند وما هرگونه اقدامات تروریستی علیه مسیحیان را محکوم میکنیم."
هزاران تن ازمسیحیان شمال عراق از بیم حملات بیشتر دست به ترک کشورشان زده اند.
در نهم آبانماه گذشته یورش و حمله مرگبار القاعده به کلیسای مسیحیان بغداد شصت و هشت مسیحی را کشت و موجب وحشت اقلیت مسیحی شد که تعداد آنها طی هفت سال تجربه خشونت در عراق اکنون بطور فاحشی کاهش یافته است.
بر طبق گزارش یک برآورد اخیر وزارت خارجه ایالات متحده ، اکنون حدود چهارصد تا ششصد هزار مسیحی در عراق زندگی میکنند که این ارقام تا پیش از جنگ تا یک میلیون و چهارصد هزار میرسید.
هفته گذشته گزارش یک گروه آمار گیری تلفات غیرنظامیان عراق که مرکز آن در بریتانیا قرار دارد حاکی بود که این ارقام در سال دوهزارو ده میلادی نسبت به گذشته کاهش داشت ولی در عین حال این گزارش می افزاید درگیریهای مداوم در سطح پایین برای سالها غیرنظامیان را در تعداد مشابه سالهای گذشته خواهد کشت.

XS
SM
MD
LG