لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۰

سربازان عراقی شهری را از شبه نظامیان پس گرفتندمقامات عراق می گویند سربازان با حمایت حملات هوایی شهری را که شورشیان مرتبط با القاعده تصرف کرده بودند پس گرفته اند. درهمین حال درسلسله انفجارهایی دستکم ۷۳ تن کشته شدند.

خبرگزاری اسوشتید پرس به نقل ازمقامات نظامی ارشد می گوید ضد حمله در روز چهارشنبه یک روزپس ازآن صورت گرفت که شبه نظامیان بسیارمسلح ایستگاه اصلی پلیس درشهرسغلاویه را محاصره کردند و تمام افراد پلیس را ناچارساختند سلاح هایشان را زمین بگذارند وبروند. مهاجمان سپس کنترل بقیه شهردراستان انبار را بدست گرفتند.

نیروهای امنیتی به حملات هوایی علیه شبه نظامیان دست زدند. آنها گریختند و سربازان توانستند شام چهارشنبه وارد شهرشوند.

پیشتر در روز چهارشنبه، نوری المالکی نخست وزیر در تلویزیون ظاهر شد و گفت جنگ با تروریسم و القاعده ادامه خواهد یافت و از گسترش خشونت جلوگیری خواهد شد.

او جامعه بین المللی را ترغیب کرد به کمک به عراق در جنگ برای برقراری امنیت ادامه دهد و با قدرت هایی که حامی تروریسم هستند مخالفت کند.

در مرگبارترین حمله در روز چهارشنبه دستکم ۱۸ تن در جریان تشییع جنازه و خاکسپاری یک میلیشای عشایری سنی در بوهریز در شمال بغداد کشته شدند. او در سال ۲۰۰۶ جانب نیروهای آمریکا در منطقه را گرفته بود.

در بغداد، حداقل شش بمب اتومبیلی در محله های شیعه نشین منفجر شد و دستکم ۸ کشته برجا گذاشت.

در شهر کرکوک در شمال عراق، دو بمب اتومبیلی و یک بمب کنار جاده ای کاروان رئیس پلیس شهر را هدف گرفت و ۹ تن را کشت.

پیشتر در طارمیه، در ۵۰ کیلومتری شمال پایتخت، یک بمب انداز انتحاری که سوار موتورسیکلت بود، به یک پاسگاه پلیس حمله کرد، دو پلیس را کشت و چهار نفر را مجروح کرد. در همین حال، یک بمب کنار جاده ای در شهر موصل پلیس دیگری را کشت و دو نفر را مجروح کرد.

صالح محمد المطلق معاون نخست وزیر عراق سه شب در مصاحبه ای با بخش فارسی صدای آمریکا گفت یک دولت فراگیر تر در برقراری ثبات در کشور کار ساز خواهد بود.
پیشتر در روز دوشنبه، بان کی مون دبیرکل سازمان مل متحد در جریان دیداری از عراق گفت او به ویژه نگران وضع امنیتی است و از رهبران کشور خواست به دلایل ریشه ای تشدید خشونت بپردازند.
XS
SM
MD
LG