لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

دهها نفر در بمبگذاری های عراق کشته شدند


روز چهارشنبه بر اثر انفجار بمب هایی در شهرهای عراق دست کم ۷۲ تن کشته و قریب ۲۶۰ تن مجروح شده اند.

چهار بمب زائران شیعه در بغداد و اطراف آن را هدف گرفت و مقامات گفتند بمب هایی نیز در شهر حله منفجر شد. گزارش ها حاکی است انفجارهایی نیز در شهرهای تاجی، بعقوبه، عزیزه و کربلا روی داده است.

انفجارهای زمانی روی داد که زائران شیعه برای برگزاری آیین های سوگواری امام هفتم شیعه جمع شده بودند. در گذشته شورشیان سنی بارها به چنین مراسمی حمله کرده اند.مراسم سوگواری تا روز شنبه ادامه دارد، و بر این امکان به خشونت بیشتری در روزهای اینده روی دهد می افزاید.

جدیدترین بمب گذاری ها با یک بحران سیاسی در عراق مصادف شده است که در آن قانون گذاران کرد و سنی سعی کرده اند نوری المالکی نخست وزیر شیعه را از سمت خود برکنار کنند. آنها مالکی را متهم می سازند که باعث تمرکز قدرت در دست شیعیان شده است

انفجارهای روی چهارشنبه از جمله مرگبارترین امواج خشونت در سال جاری توصیف شده است. دامنه خشونت ها در عراق بطور قابل ملاحظه ای نسبت به زمان اوج خود که در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ بود، کاهش یافته است. اما حملات به خصوص در بغداد همچنان صورت می گيرد.

هیچ گروهی مسئولیت حملات روز چهارشنبه را بر عهده نگرفته است، اما گزارشگر سرویس کردی صدای امریکا در بغداد گفت احتمال می رود سازمان چتری حکومت اسلامی عراق بر آن باشد از آشوب سیاسی در کشور بهره برداری کند.

او گفت احتمال نمی رود خونریزی زائران را از سفر به شهرهای مقدس عراق باز دارد، و نیروهای عراقی در حالی که ممنوعیت آمد وشد در برخی از شهر ها اعلام شده است در حالت آماده باش کامل بسر می برند.

رییس پارلمان عراق حملات را کوششی برای «تحریک مناقشه فرقه ای» نامید و محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG