لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

خشونت در عراق ۳۰ کشته برجا گذاشت


مقامات عراق می گویند خشونت مرگبار دست کم ۳۰ کشته در این کشور بر جا گذاشته است. اکثرتلفات درنبرد بین شبه نظامیان سنی و سربازان دولتی در شهری در شمال بغداد روی داد.

درگیری روز چهارشنبه در منطقه سلیمان بک، زمانی که شبه نظامیان سنی با سربازان روبرو شدند درگرفت. آنها ظاهرا می خواستند از حمله دولت به یک اردوی معترضین سنی در شهر هویجه در روز سه شنبه انتقام بگیرند.

مقامات دولت گفتند سربازان هلیکوپترها را برای بیرون راندن شبه نظامیان از سلیمان بک فراخواندند. دست کم ۱۵ شبه نظامی و سربازکشته شدند.

۱۵ تن دیگر در خشونتی جداگانه جانسپردند.از جمله ۷ نفر که در انفجار یک بمب اتومبیلی در بغداد از پای درآمدند. ۲۳ نفرنیز مجروح شدند.
گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی حاکی است انفجار دریک بازار خرید و فروش تلفن همراه در محله الحسنیه روی داد، و شمار تلفات موج خشونت سراسری از روزسه شنبه را به ۱۲۵ کشته و ۲۶۸ مجروح افزایش داد.

فرستاده سازمان ملل متحد خواهان آرامش شده است، اونیروهای امنیتی را به خویشتنداری فراخواند و از سنی ها خواست بگونه ای صلحجویانه اعتراض کنند.

خشونت درعراق ازاوج آن در ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به میزان زیادی کاهش یافته، اما حملات عادی است. بنا به ارقام منابع امنیتی و پزشکی، ماه پیش ۲۷۱ تن کشته شدند.
XS
SM
MD
LG