لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

در حمله انتحاری در عراق ۱۲۰ تن کشته شدند


بیش از یکصد کشته در انفجار بمب در استان دیاله عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

در انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در استان دیاله در شرق عراق، ۱۲۰ تن، شامل زنان و کودکان، کشته شده اند.

به گفته مقامات پلیس، این انفجار که یکی از مرگبارترین حملات گروه موسوم به دولت اسلامی از زمان استیلا بر بخش هایی از عراق توصیف شده است، روز جمعه ۲۶ تیر در بازاری در شهر شیعه نشین خان بنی سعد، زمانی که مردم برای خرید عید فطر جمع شده بودند، روی داد. بیش از ۱۱۷ نفر نیز بر اثر این حمله مجروح شدند.

گزارش ها حاکی است انفجار، چندین ساختمان را منهدم کرد . امدادگران هنوز در تلاش هستند کسانی را که در زیر آوار مانده اند پیدا کنند.

رئیس پارلمان عراق روز شنبه این حمله را یک رویداد زشت فرقه ای نامید و گفت دولت سعی دارد مانع از آن شود که ترور داعش ثبات دیاله را بر هم بزند.

یان کوبیس، نماینده ویژه هیات سازمان ملل متحد در عراق روز شنبه گفت « این کشتار دهشتناک براستی از تمام حدود رفتار متمدن خارج است.»

مقامات عراق پیشتر نسبت به جلوگیری از هر گونه عملیات تروریستی در عید فطر اطمینان داده بودند، از این رو، انفجار روز جمعه انتقاداتی نسبت به عملکرد نیروهای امنیتی عراق برانگیخت.

نخست وزیر عراق دستور بررسی موضوع و یافتن احتمال سهل انگاری یا تخلف نیروهای امنیتی را صادر کرده است.

پیکار چویان داعش مسئولیت حمله را در وبگاه های اجتماعی برعهده گرفتند و گفتند هدف مسلمانان شیعه بوده است.

این گروه مدعی شد که خودروی منفجر شده، محتوی حدود سه تن مواد منفجره بود. فرمانداری دیاله سه روز عزای عمومی اعلام کرده و جشن های عید فطر لغو شده است.

خان بنی سعد در حدود ۲۰ کیلومتری شرق بغداد قرار دارد.

XS
SM
MD
LG