لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

انفجار در بغداد ۱۹ کشته بر جا گذاشت


انفجار در بغداد ۱۹ کشته بر جا گذاشت
انفجار در بغداد ۱۹ کشته بر جا گذاشت

به گفته مقامات عراقی، یک بمب گذار انتحاری با کوبيدن یک اتوموبیل مملو از مواد منفجره به دروازه زندانی در بغداد، موجب کشته شدن ۱۹ تن و زخمی شدن دست کم ۲۴ تن دیگر شد.

انفجار صبح روز دوشنبه در مقابل در ورودی زندان الحوت در شهر تاجی، در ۲۰ کيلومتری شمال پايتخت، رخ داد. به گفته مسئولان ۱۰ تن از نیروهای امنیتی زندان و چند غیرنظامی در میان کشته شدگان به چشم می خوردند.

روز دوشنبه در منطقه سبز بغداد، که از امنيت ويژه ای برخوردار است، بر اثر اصابت خمپاره در نزديکی پارلمان، حداقل يک نفر کشته شد و شش نفر ديگر از جمله يک نماينده مجلس عراق زخمی شدند.

انفجار بمب در منطقه منصور در غرب بغداد حداقل دو کشته بر جای گذاشت. دست کم ۴ نفر ديگر در اين انفجار زخمی شدند.

انفجار انتحاری اتومبيل سومین انفجار بزرگ در هفته گذشته در عراق بشمار می رود. بمب گذاری و تیراندازی در داخل و اطراف بغداد روز شنبه دست کم ۱۵ تن را از پای درآورد، در حالی که انفجار سه بمب در بصره در جنوب عراق منجر به کشته شدن دست کم ۱۹ تن دیگر شد.

خشونت ها در عراق از زمان درگیری های فرقه ای در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ ميلادی کاهش يافته است، اما حملات مرگبار در حالی که نیروهای آمریکایی آماده ترک عراق در پایان سال جاری می شوند، همچنان ادامه دارد.

مقامات عراقی می گویند ۲۵۸ نفر در خشونت های ماه اکتبر پيش جان خود را از دست داده اند و غیر نظامیان و ماموران امنیتی نیز در میان این تعداد ديده می شود. مسئولان عراقی و آمریکایی می گویند امکان شدت بخشیدن به حمله ها توسط شبه نظامیان در زمان خروج نیروهای آمریکایی و خلاء قدرت بسیار زیاد است. اما آنان می افزایند که نیروهای عراقی برای رویارویی با مشکلات امنیتی کشور آمادگی کافی خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG