لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

بایدن برای کمک به حل اختلاف پیش از انتخابات از عراق دیدن می کند


بایدن برای کمک به حل اختلاف پیش از انتخابات از عراق دیدن می کند
بایدن برای کمک به حل اختلاف پیش از انتخابات از عراق دیدن می کند

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در باره تصمیم یک کمیته دولتی عراق به ممنوع ساختن صدها کاندیدا از شرکت در انتخابات پارلمانی آینده، با مقامات عراقی گفت و گو می کند.

بایدن روز شنبه با نوری المالکی نخست وزیر عراق ملاقات کرد. او همچنین قصد دارد با جلال طالبانی رئیس جمهوری و دیگر مقامات به مذاکره بنشیند.

سخنگوی بایدن گفت ایالات متحده سعی دارد مسلم سازد که انتخابات ۷ مارس معتبر و مشروع ارزیابی شود. او همچنین گفت:« به هیچ خارجی مربوط نیست که به عراقی ها بگوید این مساله را چگونه حل کنند».

بیش از ۵۰۰ کاندیدا بدلیل ارتباط با حزب منحله بعث صدام حسین در فهرست سیاه قرار گرفته ند. این اقدام موجب شده است اکثریت شیعه متهم شود که سعی دارد قدرت سیاسی اقلیت سنی را محدود کند.

همچنین این نگرانی به وجود آمده است که تصمیم کمیته به کوشش های آشتی ملی صدمه بزند و بر جدول زمانی خروج نیروهای آمریکا اثر بگذارد.

با این حال، این اختلاف پایان رسمی مأموریت تفنگداران دریایی آمریکا در استان انبار را به تأخیر نیانداخت.

روز شنبه در مراسمی در پایگاهی در رمادی، تکاوران مسئولیت استان را به ارتش عراق واگذار کردند. آنجا زمانی شاهد برخی از سنگین ترین نبردها بود.

چند هزار تفنگدار دریایی درعراق در ماه های آینده خارج خواهند شد. ده ها هزارسرباز که باقی می مانند قرار است در ماه اوت کشور را ترک کنند.

مقامات کاخ سفید می گویند بایدن همچنین با سربازان آمریکایی در عراق ملاقات خواهد کرد و اطلاعاتی دست اولی از وضعیت امنیتی و نظامی بدست خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG