لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

به روز رسانی شده | تظاهرات ضددولتی در عراق دو کشته و ۲۰۰ زخمی به جای گذاشت


تظاهرات ضددولتی در بغداد و دیگر مناطق عراق دو کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی به جای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه سه شنبه ۹ مهر گزارش داد که بیش از هزار معترض عراقی پیش از اینکه پلیس فرصت مقابله پیدا کند به خیابان ها سرازیر شدند.

تظاهرکنندگان که در بغداد و برخی از استان‌های جنوبی در اعتراض به مشکلات اقتصادی و فساد در دستگاه های دولتی و پارلمان عراق شعار می دادند، با برخورد پلیس مواجه شدند.

مقام‌های بهداشتی عراق اعلام کردند که در بغداد یک نفر کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند که ۱۶۰ نفر از زخمی ها از غیرنظامیان بودند.

مسئولان پزشکی اعلام کردند که شلیک گلوله، گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی منجر به کشته و زخمی شدن افراد شد.

تظاهرات روز سه شنبه در استان‌های جنوبی نیز یک کشته و دو زخمی به جای گذاشت.

پیشتر رویترز گزارش داده بود که چندین هزار نفر روز سه شنبه علیه بیکاری، فساد دولت، و خدمات بد، تظاهرات کردند. گزارش شده است در این بین چندین نفر مجروح شدند.

رویترز گفته بود که پلیس ابتدا تیر هوایی زد و معلوم نیست که آیا جراحت ها ناشی از آن تیراندازی ها است و یا این که ماموران بعدا به سمت معترضان نیز تیراندازی کردند. حدود ۳ هزار نفر از معترضان سعی داشتند با عبور از روی یک پل وارد منطقه امن سبز شوند که اماکن دولتی و سفارتخانه های خارجی را در خود جای داده است.

رویترز به نقل از یکی از معترضان نوشت که احزاب و شبه نظامیان، عراق را «نابود» کرده اند. گروه شبه نظامی حشدالشعبی، که مورد حمایت ایران است، در امور سیاسی عراق نفوذ زیادی دارد.

مقامات دولت ایالات متحده محروم کردن رژیم جمهوری اسلامی از پول‌هایی که صرف حمایت مالی از گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیانی مانند حشد الشعبی می‌کند را از جمله مهمترین دلایل کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه رژیم جمهوری اسلامی برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG