لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

رویترز: تلاش نخست وزیر عراق برای مهار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران با مقاومت مواجه شده است


تلاش بغداد برای محدود کردن گروه های شبه نظامی همسو با ایران، با مقاومت‌هایی روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق فرمان داده است که شبه نظامیان عراق طی یک ماه در نیروهای مسلح ادغام شوند، پست‌های بازرسی را ترک کنند، و روابط‌شان با گروه‌های سیاسی را قطع کنند.

اما یکی از گروه‌های شبه نظامی عراقی موسوم به «تیپ ۳۰» از ترک مواضع خود در شرق حاشیه موصل خودداری کرده و در عوض، جاده ها را مسدود کرده و اعتراضات خیابانی شدیدی به راه اندخته است.

به نوشته رویترز، این نمونه نشان می‌دهد که بغداد برای اعمال قدرت خود بر گروه‌های شبه نظامی، باید تقلا کند و ممکن است تلاش بغداد، به بی‌ثباتی بیشتر در منطقه منجر شود.

مقامات عراقی و تحلیلگران هشدار داده‌اند که اگر عراق نتواند گروه‌های شبه نظامی که تعداد اعضای آنها به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می رسد، را مهار کند، خشونت‌ها ممکن است در این کشور افزایش یابد.

پیشتر، واشنگتن هشدار داده بود که اگر بغداد نتواند شبه نظامیان مورد حمایت ایران را به کنترل خود در آورد، دست به اقداماتی از جمله اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه آنها و رهبرانشان خواهد زد. ایالات متحده گروه‌های شبه نظامی عراقی را متهم کرده است که در ماه مه، به یک پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی، حمله کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG