لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

حملات تروریستی ذر عراق


ایالات متحده امریکا بمب گذاری ها و حملات خشونتبار در بیش از ۱۲ شهر در ۲ مرداد را محکوم کرده است. در خونین ترین روز در کشور در بیش از دو سال، دست کم ۱۱۵ تن جانسپردند و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا از این کشتار ابراز تاسف کرد: ما چنین حملاتی را در عراق محکوم می کنیم. هدف گرفتن بی گناهان همیشه مذبوحانه است. بویژه در ماه رمضان نکوهیده است. می خواهم بگویم غیر عادی است. متاسفانه غیرعادی نیست که دیده ایم تروریست ها از این ماه و کوشش های عراقی ها برای دعا و نیایش جهت دست زدن به اعمال تروریستی بهره برداری می کنند.

القاعده در عراق یک روز پس از آن که اعلام کرد هجوم جدید را آغاز خواهد کرد، در بیانیه ای مسئولیت حملات را بر عهده گرفت. حملات شماری از علائم گروه را همراه داشت، هماهنگ بود، در فاصله چند ساعت از یکدیگر روی داد، و اکثرا محله های شیعه را هدف گرفت، هرچند بسیاری از قربانیان سنی بودند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت تاکتیک های دهشتناکی که القاعده در عراق به کار می برد، کوششی هایی مستاصلانه برای فراخواندن سنی ها است که علیه دولت خود برخیزند، به ترور قضات و بازپرسان بپردازند و علیه تمام این نهاد های دمکراتیک عمل کنند. او گفت القاعده در عراق شکست خواهد خورد: متاسفانه ، این طرح خونینی است که ما در گذشته دیده ایم و تروریست ها و کسانی که علاقه ای به مصالح عراق ندارند از رمضان بهره برداری کرده اند.

خانم نولاند یادآور شد وضعیت امنیتی در عراق طی دو سال گذشته رویهمرفته بهتر شده و توانایی نیروهای عراق افزایش یافته است. او بر ادامه حمایت امریکا از نیروهای امنیتی عراق، که مدتی است تامین امنیت کشور را بر عهده گرفته اند، تاکید گذاشت و گفت آنها به مرحله ای رسیده اند که قادر هستند مسئولیت های امنیتی کشور خود را در دست بگیرند.
XS
SM
MD
LG