لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

صدور نفت عراق از طریق ترکیه متوقف شد


در ادامه موج خشونت چندماهه درعراق، روز چهارشنبه درحملاتی ۵ تن کشته شدند، به یک خط لوله نفت آسیب رسید و یک زیاتگاه شیعیان هدف حمله قرارگرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در مرگبارترین این حملات، مردان مسلح به خانه یک فرمانده محلی ستیزه جویان ضد القاعده - سهوه - درغرب بغداد هجوم بردند و پسر و برادرزاده او را کشتند.

ستیزه گران سنی اعضای سهوه را خائن می دانند و اغلب به آنها حمله می کنند. این گروه ائتلافی از ستیزه جویان عشایری سنی است که در اواخر ۲۰۰۶ به نیروهای آمریکا درعراق پیوستند و به القاعده پشت کردند.

روز چهارشنبه همچنین شش بمب در شهرهای گوناگون عراق، از جمله بغداد، منفجر شد، سه کشته و چهار مجروح برجا گذاشت و به یک زیارتگاه شیعیان آسیب رساند.

در این میان، با سه حمله جداگانه اما ظاهرا هماهنگ به یک خط لوله نفت دراستان های نینوا وکرکوک، صدور نفت خام عراق از طریق ترکیه متوقف شد.

عراق برای بخش بزرگی از درآمد خود به صادرات نفت متکی است و درتلاش است برای تامین هزینه بازسازی تاسیسات زیربنایی کشور فروش آن را درسال های آینده افزایش دهد.

نوری المالکی نخست وزیرعراق متعهد شده است که خونریزی را مهار کند، که تاکنون در سال جاری جان بیش از ۳۵۰۰ تن را گرفته است، ادامه دهد. اما تحلیلگران می گویند دولت به دلایل اصلی ناآرامی نمی پردازد.

تحلیلگران و دیپلمات ها همچنین افزایش خونریزی را به خشم اقلیت عرب سنی عراق از آنچه آنرا بدرفتاری مقامات شیعه با آنها می نامند، ارتباط می دهند.
XS
SM
MD
LG