لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

انفجار های مرگبار محله های شیعه نشین بغداد را تکان داد


انفجار های مرگبار محله های شیعه نشین بغداد را تکان داد
انفجار های مرگبار محله های شیعه نشین بغداد را تکان داد

مقامات عراقی می گویند شمار کشته سلسله انفجارهایی در سراسر بغداد در روز سه شنبه، به دست کم ۵۰ تن افزایش یافته است. انفجار ها دو روز پس از آن روی می دهد که در حمله ای به یک کلیسا در بغداد، حداقل ۵۷ تن کشته شدند.
تحقیقگران می گویند حداقل ۱۰ انفجار شامگاه سه شنبه چندین محل شهر را تکان داد. بگفته آنها انفجار ها، ترکیبی از بمب های کنارجاده ای و بمب های اتومبیلی، دست کم ۷۰ نفر را نیز مجروح کرد.
مقامات می گویند بسیاری از بمب گذاری ها در مناطق شیعه نشین روی داد. برخی از بمب ها در نزدیکی محل هایی که بازارهای شلوغ و رستوران ها در آنها قرار دارند، منفجر شد.
حملات در همان روزی صورت می گیرد که صدها نفر برای ادای احترام به قربانیان حمله روز یکشنبه به یک کلیسای کاتولیک در بغداد جمع شده بودند.
مقامات می گویند پس از آن که ستیزه گران به کلیسا حمله کردند و بیش از ۱۰۰ نفر را به گروگان گرفتند، دست کم ۵۷ تن جانسپردند و نزدیک به ۷۰ نفر مجروح شدند. یک گروه مرتبط با القاعده، حکومت اسلامی عراق، مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است.
محاصره کلیسا با حمله نیروهای عراقی پایان گرفت. روشن نیست چند نفر در تیراندازی مهاجمان کشته شدند و چه تعدادی در جریان کوشش پلیس برای نجات گروگان ها جانسپردند.
پیشتر، مقامات اعلام کردند یک فرمانده پلیس بغداد بازداشت شده است.
به عنوان بخشی از تحقیقات درباره حادثه، نوری المالکی نخست وزیر دستور داد فرمانده پلیس که حوزه عملیاتی او کلیسا را در بر می گیرد، بازداشت شود.
در این میان آسوشتید پرس می گوید فرانسه به ۱۵۰ مسیحی عراقی، از جمله برخی از کسانی که در جریان حمله روز یکشنبه مجروح شدند، پناهندگی پیشنهاد کرده است.

XS
SM
MD
LG