لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

درخواست دولت عراق از «اینترپل» برای بازداشت مقامات سابق متهم به فساد


پرچم عراق در دست یک شهروند این کشور. آرشیو
پرچم عراق در دست یک شهروند این کشور. آرشیو

دولت عراق در نظر دارد از سازمان بین‌‌المللی پلیس جنایی، موسوم به «اینترپل»، درخواست کند با صدور هشدارهایی خواهان بازداشت چند نفر از مقامات ارشد سابق عراق شود.

به گزارش رویترز، گمان میرود که این مقامات، شامل یک وزیر دارایی پیشین و یک رئیس اطلاعاتی سابق، بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار را از کمیسیون مالیاتی کشورشان سرقت کرده باشند.

به گفته مقامات عراقی، افراد مظنون بین سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی برداشتهایی غیرمشروع را از حساب بانکی متعلق به کمیسیون انجام داده اند.

قاضی حیدر حانون، رئیس کمیسیون «صداقت» عراق، روز یکشنبه گفت مقامات قضایی عراق همچنین خواستار انتشار هشدارهایی در ارتباط با منشی شخصی و یک مشاور سیاسی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر اسبق، هستند. الکاظمی و علی علاوی، وزیر دارایی پیشین، هرگونه درگیری در فساد را انکار کرده اند.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر کنونی عراق گفته است یکی از اولویتهای او مبارزه علیه فساد فزاینده است که دولت عراق را دربر گرفته است. قاضی حانون تصریح کرده است که دولت در حال تلاش برای استرداد افراد خاطی از شماری کشورها، شامل امارات متحده عربی و اردن و عربستان سعودی و ترکیه است.

وی از آمریکا و بریتانیا هم خواست افراد مظنون فراری را تحویل دهند. به گفته قاضی حانون، ۴۸ نفر مظنون به مشارکت در فساد هستند.

XS
SM
MD
LG