لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

نخست وزیر عراق ۲۶ فرمانده نظامی ارتش را برکنار کرد


حیدر عبادی
حیدر عبادی

نخست وزیر عراق در اقدامی که ظاهرا برای بهبود کارآیی ارتش در مبارزه علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی صورت گرفته، روز چهارشنبه اعلام کرد که ۲۶ فرمانده نظامی را به دلیل فساد و بی کفایتی برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی در سخنانی در جمع افسران ارتش که از تلویزیون دولتی عراق پخش شد، گفت «مهم است که فرماندهی ارتش لایق باشد، زیرا برای کسی که کارآمد نیست، غیرممکن است بتواند کار خود را درست انجام دهد.»

نخست وزیر عراق با بیان این که «اتهامات فساد در داخل نهادهای نظامی گسترده است،» گفت کسی نباید از مبارزه با فساد بترسد. وی در ادامه افزود او در کنار هر کسی که با فساد می‌جنگد خواهد ایستاد.

آقای عبادی همچنین گفت «پس از آن که داعش را شکست دادیم، ارتش از مناقشه‌های داخلی دور خواهد شد و به دفاع از کشور خواهد پرداخت.»

پیشتر، در روز جمعه، آیت‌الله علی سیستانی از مراجع تقلید شیعیان در عراق گفت فساد در نیروهای مسلح بود که گروه دولت اسلامی یا داعش را قادر ساخت بخش‌های بزرگی از کشور را تصرف کند.

به گفته رویترز از زمانی که پیشروی‌های داعش در عراق، آن کشور را در بحران فرو برده است، بر انتقادهای آیت‌الله سیستانی از رهبران کشور افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG