لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

نخست وزیر عراق خواهان جزئیات تصمیم‌گیری آمریکا برای حمله نظامی سال ۲۰۰۳ شد


حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواستار انتشار جزئیات تحولات منتهی به تصمیم گیری ایالات متحده برای حمله نظامی به عراق تحت دیکتاتوری صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی خواهان «تحقیقات جامع» درباره روند تصمیم‌گیری در آمریکا است. این روند از حمله نظامی برای «آزادسازی» کشور از «رژیم تروریست صدام» تا «اشغال» عراق را شامل می شود.

آقای عبادی که روز سه شنبه با خبرنگاران در بغداد گفت‌وگو می‌کرد، گفت حمله نظامی آمریکا در واقع موجب بی‌ثبات شدن عراق و بروز «آشوب» در کشور شد، که تا امروز نیز ادامه دارد.

نخست وزیر عراق معتقد است که حمله نظامی آمریکا، که در واکنش به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده صورت گرفت، درها را برای ورود گروه‌های تروریستی از سراسر جهان به عراق باز کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، او در پیامی سربسته به دولت جدید آمریکا گفت که امیدوار است «عراقی‌ها بابت تراژدی‌ها و فجایعی که شاهد بوده‌اند غرامت دریافت بگیرند.»

به دنبال حملات ترویستی القاعده در آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی، که منجر به کشته شدن نزدیک به سه هزار نفر شد، جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا جنگ با تروریسم را با حمله به افغانستان، مقر القاعده، آغاز کرد.

وی حدود دو سال بعد، با این دلیل که صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق تسلیحات کشتار جمعی در اختیار دارد، با هدف ساقط کردن رژیم او به عراق حمله کرد؛ اقدامی که در آن زمان با استقبال عراقی‌ها روبرو شد.

با این حال، به تدریج انتقادهایی درباره برآوردهای جامعه اطلاعاتی آمریکا از وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق صدام حسین و توجیه حمله نظامی به آن کشور، انتقادهایی مطرح شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG