لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

عفو بین الملل: نقض حقوق ده ها هزار زندانی در عراق


عفو بین الملل از وجود ده ها هزار عراقی در زندان های این کشور خبر داد که بدون محاکمه در معرض شکنجه و سوءاستفاده هستند و امکان چندانی برای اعتراض به وضعیت خود ندارند.

به گفته این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر مستقر در لندن روز دوشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد حدود ۳۰هزار نفر در زندان های عراق به سر می برند و چندین نفر در زمان زندان جان باخته اند.

این گزارش می گوید نیروهای امنیتی عراقی «به شکل سازماندهی شده حقوق زندانیان را نقض می کنند». روش های شکنجه از جمله شامل شلاق زدن با کابل و لوله، شکستن اعضا و سوراخ کردن بدن زندانیان با مته و شکنجه های روانی از جمله تهدید به تجاوز جنسی است.

بغداد در ماه ژوئیه مسئولیت کامل زندانیان دربند در عراق را برعهده گرفت. ایالات متحده آمریکا تنها مسئول گروه کوچکی از زندانیان با اهمیت است.

گزارش عفو بین الملل گفت در حالی که مسئولان کرد در شمال عراق کارنامه بهتری نسبت به دولت مرکزی در بغداد دارند، آنان نیز مسئول نقض حقوق زندانیان به شمار می روند. این گزارش سپس به یک مورد زندانی اشاره می کنده که برای بیش از ده سال بدون تفهیم اتهام و محاکمه، توسط مقامات کرد عراقی در زندان به سر برده است.

XS
SM
MD
LG