لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۵

علاوی می خواهد نخست وزیر جدیدی برای عراق تعیین شود


علاوی می خواهد نخست وزیر جدیدی برای عراق تعیین شود
علاوی می خواهد نخست وزیر جدیدی برای عراق تعیین شود

رهبر ائتلاف سیاسی اصلی عراق، که از پشتیبانی اهل تسنن برخوردار است، می گوید برای جلوگیری از یک جنگ فرقه ای به نخست وزیر یا انتخابات جدید نیاز است.
ایاذ علاوی که روز چهارشنبه در نشست اتحادیه العراقیه سخن می گفت همچنین دولت نوری المالکی برهبری شیعیان را مسئول بحران سیاسی کشور دانست، و آنرا متهم ساخت که آگاهانه به تنش های فرقه ای دامن می زند.
العراقیه در پایان سال ۲۰۱۰ در یک دولت وحدت ملی به اتحادیه وفاق ملی برهبری مالکی پیوست. اما از ماه گذشته در اعتراض به آنچه آنرا انحصار قدرت در دست شیعیان می بیند، پارلمان و کابینه را تحریم کرده است. این اقدام بر تنش های فرقه ای در کشور افزوده است.
علاوی برای حل بحران چند گزینه پیشنهاد کرد، از جمله تشکیل دولتی از تکنوکرات ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی زود رس. او گفت گزینه دیگر این است که اتحادیه وفاق ملی مالکی نخست وزیر جدیدی بدون انگیزه های فرقه ای تعیین کند.
عراقیه همچنین از دستور مالکی برای دستگیری طارق الهاشمی معاون سنی رییس جمهوری شکایت کرده است. مالکی ماه پیش در بیانیه ای گفت هاشمی باتهام اداره یک جوخه مرگ تحت تعقیب قرار دارد. هاشمی هر گونه خلافکاری را تکذیب کرد و برای پرهیز از دستگیری به منطقه خود مختار کردستان عراق گریخت.
از هنگام آغاز بحران شورشیان بر بمب گذاری و تیراندازی در سراسر عراق افزوده اند. شیعیان هدف بسیاری از حملات بوده اند.
در جدید ترین خشونت، مقامات عراق می گویند روز چهارشنبه مردان مسلح به خانه یک رهبر میلیشای سنی متحد دولت حمله کردند و چهار عضو خانواده او را کشتند. تیراندازان دو تن را نیز در شهر مندیلی، در شرق عراق، کشتند.

XS
SM
MD
LG