لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۲

افراد مسلح رئيس کميته پاکسازی اعضای حزب بعث عراق را به قتل رساندند


هزاران نفر از طرفداران مقتدی صدر به خیابان های بغداد ریختند و خواستار آن شدند که سربازان آمریکایی تا پایان سال جاری ميلادی خاک عراق را ترک گويند.
هزاران نفر از طرفداران مقتدی صدر به خیابان های بغداد ریختند و خواستار آن شدند که سربازان آمریکایی تا پایان سال جاری ميلادی خاک عراق را ترک گويند.

افراد مسلح در عراق رييس کميته بحث انگيز مسئول پاکسازی اعضای حزب بعث صدام حسين و منع آنها از سياست را به قتل رساندند.

دو مرد با استفاده از صدا خفه کن در اواخر روز پنجشنبه بسوی علی اللامی هنگامی که در حال رانندگی در شرق بغداد بود، آتش گشودند.

اللامی، يک مسلمان شيعه، رياست کميته معروف به بعث زدايی را بعهده داشت. اين کميته، بعد از حمله به رهبری آمريکا به عراق در سال ۲۰۰۳ ميلادی، برای اطمينان از اينکه مشاغل دولتی و دفاتر سياسی توسط وفاداران حزب بعث اشغال نمی شوند، تاسيس شد.

تلاش های اللامی جهت ممنوعيت کانيداهای بعثی در انتخابات ماه مارس سال گذشته، خطر دامن زدن به تنش های فرقه ای را افزايش داد. اقليت سنی از اينکه صلاحيت برخی از سياستمداران آنان ناجوانمردانه رد شده بود، خشمناک بودند.

در سال ۲۰۰۸ ميلادی، علی اللامی توسط نیروهای آمریکایی و عراقی بدليل روابط مشکوک با شبه نظاميان تحت حمايت ايران و توطئه بمب گذاری که به کشته شدن ۱۰ نفر انجاميد، دستگير شد.

در رويدادی ديگر، هزاران نفر از طرفداران مقتدی صدر، روحانی عراقی ضد آمریکايی، روز پنجشنبه به خیابان های بغداد ریختند و خواستار آن شدند که سربازان آمریکایی تا پایان سال جاری ميلادی خاک عراق را ترک گويند.

XS
SM
MD
LG