لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

مالکی: نیروهای عراقی آماده هستند مسئولیت های امنیتی را بر عهده بگیرند


مالکی: نیروهای عراقی آماده هستند مسئولیت های امنیتی را بر عهده بگیرند
مالکی: نیروهای عراقی آماده هستند مسئولیت های امنیتی را بر عهده بگیرند

نوری المالکی نخست وزیر عراق به فرمانده ارشد نظامی آمریکا گفته است سربازان عراقی آماده هستند امنیت را حفظ کنند، در همین حال یک روزنامه آمریکایی می گوید آمریکا می خواهد حضور نظامی خود را در کشور ادامه دهد.
در بیانیه ای که شام پنجشنبه در وب سایت مالکی انتشار یافت گفته می شود او در جریان دیداری با دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در بغداد گفت نیروهای عراقی آماده هستند مسئولیت های امنیتی را بر عهده بگیرند.
آمریکا قرار است تمام سربازان باقیمانده خود را تا پایان سال جاری از عراق خارج کند. اما مقامات نظامی گفته اند آنها مایل هستند در صورت درخواست دولت عراق، یک حضور نظامی را در آنجا حفظ کنند.
گزارش روزنامه وال استریت جورنال حاکی است که مقامات دو کشور در مورد نگاه داشتن حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق پس از خروج نیروها گفت و گو می کنند.
در گزارش، که روز جمعه منتشر شد، گفته می شود مقامات آمریکایی در عراق بر این باورند که حضور قابل ملاحظه آمریکا به امنیت عراق کمک خواهد کرد و مانع از آن خواهد شد ایران نفوذ خود را بر کشور اعمال کند.
با این حال، باقی ماندن سربازان آمریکایی از نظر سیاسی برای مالکی خطرناک خواهد بود، زیرا حمایت او در پارلمان به اعضای وفادار به مقتدی صدر روحانی شیعه ضد آمریکایی بستگی دارد که اخیرا هشدار داد اگر آمریکا ورای تاریخ خروج بماند، او میلیشاهای خود را دوباره وارد میدان خواهد کرد.
در حال حاضر کمتر از ۵۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق حضور دارند که اکثرا در نقش های مشورتی عمل می کنند.

XS
SM
MD
LG