لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

حذف همه تحریم ها علیه عراق


حذف همه تحریم ها علیه عراق
حذف همه تحریم ها علیه عراق

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه تحریم های وضع شده علیه عراق را حذف کرد. اقدام سمبولیک شورای امنیت در جلسه ای با حضور ۱۵ عضو و به ریاست جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا اتخاذ شد.

معاون رییس جمهوری آمریکا در این جلسه گفت «عراق شایستگی کسب فرصت برای بازیافتن نقش مشروع خود در جامعه جهانی را دارد.»

شورای امنیت، در این جلسه که یک روز پس از پایان بن بست تشکیل دولت عراق، و نیز یک سال پیش از تاریخ مقرر خروج نیروهای آمریکا از این کشور تشکیل شد، همچنین به حذف قطعنامه جنجال برانگیز مبادله نفت در برابر غذا و تمدید شش ماهه مصونیت عراق در برابر ادعاهای مربوط به اشغال کویت در سال ۱۹۹۰ پایان داد.

با وجود در خواست عراق برای اختصاص بخش بیشتری از درآمد نفتی برای بازسازی داخلی، هنوز پرداخت ۵ درصد از درآمد نفتی به عنوان غرامت جنگی ادامه دارد. مقامات آمریکایی می گویند عراق ۲۲ میلیارد دلار غرامت جنگی به کویت بدهکار است.

عراق همچنین ضمن امضای پروتکل های اضافی آژانس بین المللی انرژی اتمی که منوط به تصویب مجلس آن کشور است، تاکید کرده که هرگز اقدام به تولید سلاحهای اتمی، بیولوژیکی و شیمیایی نخواهد کرد.

هر چند شورای امنیت در این جلسه تحولات در عراق را تأیید کرد ولی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گفت «کشورهای همسایه عراق را تشویق می کنم تا فصل جدیدی از روابط منطقه ای را آغاز کنند.»

بان کی مون همچنین اضافه کرد سازمان ملل آماده است تا از این تلاش ها برای ترویج صلح در منطقه ای که سه دهه شاهد سه جنگ بوده، حمایت کند.»

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق نیز در واکنش به حذف تحریم ها علیه کشورش گفت «تمرکز ما برای برچیدن بارسنگین میراث عدم همکاری با قوانین بین المللی و انزوای عراق بوده است.»

شورای امنیت در سال ۲۰۰۳ با حذف تحریم های اقتصادی علیه عراق راه تجارت و سرمایه گذاری بین المللی بر روی عراق را گشود و صدور نفت آن کشور از سرگرفته شد، و یک سال پس از آن نیز منع فروش تسلیحات عادی به دولت آن کشور آزاد شد.

چهارشنبه همزمان با تشکیل جلسه سازمان ملل جمعی تظاهر کننده در مقابل مقر سازمان در نیویورک به حمایت از ساکنان اردوگاه اشرف پرداختند.

XS
SM
MD
LG