لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

در حمله به مرکز سرباز گیری در بغداد ۶۱ تن کشته شدند


مقامات عراقی می گویند یک حمله انتحاری در خارج از یک مرکز سربازگیری در بغداد، دست کم ۶۱ کشته و بیش از ۱۲۵ زخمی بر جا گذاشته است.

یک مقام وزارت کشور گفت مهاجم روز سه شنبه جمعیت بزرگی از داوطلبان ورود به ارتش را، که در آخرین روز ثبت نام در برابر مرکز صف بسته بودند، هدف گرفت.

این انفجار مرگبارترین واقعه از آغاز ماه رمضان است. شورشیان عهد کرده اند بر حملات در این ماه شدت بخشند.

حمله به ساختمانی که در دوره صدام حسین وزارت دفاع عراق بود، جدیدترین رویداد در سلسله حملاتی است که توانایی و جرات نیروهای امنیتی عراق را آزمایش می کند. آنها در تلاش هستند نفرات خود را پیش از پایان عملیات رزمی سربازان آمریکایی در اواخر ماه جاری افزایش دهند.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت بمب گذاری بر پایان ماموریت آمریکا تاثیر نخواهد داشت.

بیل برتون، معاون سخنگوی کاخ سفید، گفت علیرغم تلاش های شورشیان، عراق در مسیر درست به سوی دموکراسی حرکت می کند.

کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در عراق، روز سه شنبه در واشنگتن حملات اخیر را «وحشتناک» خواند، اما از گمانه زنی درباره مسئول این حادثه خودداری کرد. گزارش ها از عراق می گوید این حمله به حملات القاعده در عراق شباهت دارد.

مقامات کاخ سفید هفته گذشته گفتند آمریکا به تصمیم خود برای پایان دادن به ماموریتش در عراق تا پایان اوت پای بند است. ۵۰ هزار سرباز برای خدمت به عنوان یک نیروی انتقالی باقی خواهند ماند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، پایان ۲۰۱۱ را تاریخی برای خارج ساختن تمام نیروهای آمریکا از عراق تعیین کرده است.

در این میان، خبرنگار صدای آمریکا در بغداد گزارش می دهد انفجار روز سه شنبه همچنین نگرانی مردم محلی نسبت به توانایی دولت در حفاظت از آنها را در حالی که آمریکا کنترل نظامی را به عراقی ها واگذار می کند، برجسته ساخته است.

سیاستمداران از زمان برگزاری انتخابات بی نتیجه در بیش از ۵ ماه پیش، هنوز نتوانسته اند دولت جدیدی تشکیل دهند.

XS
SM
MD
LG