لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

انفجار بمب در شمال عراق ۸ کشته برجای گذاشت


مقام های عراق اعلام کردند بمب گذاری در شمال این کشور، ۸ تن از جمله ۶ مامور پلیس را کشته است.

این بمب گذاری، ۲۴ ساعت پس از بمب گذاری های دوگانه در بغداد است که در آن دست کم ۲۶ تن کشته شدند.

بمب گذاری اخیر در شمال عراق، اواخر یکشنبه شب روی داده و بنا به گزارش ها، وقتی افراد محلی برای بررسی انفجار نخست تجمع کرده بودند، بمب دوم منفجر شده است.

گزارش های ضد و نقیض درباره بمب دوم منتشر شده و در حالی که برخی می گویند یک بمب گذار انتحاری عامل آن بوده، برخی دیگر معتقدند که انفجار، ناشی از بمب کنار جاده ای بوده است.

از ۳ ماه پیش که در انتخابات پارلمانی عراق، هیچ یک از احزاب نتوانستند به اکثریت مطلق دست یابند موجی از خشونت های تازه در این کشور به راه افتاده است.

برخی مقام های عراقی نگرانند که شبه نظامیان با استفاده از بن بست سیاسی موجود در این کشور، دستاوردهای امنیتی اخیر را در ایجاد آرامش از بین ببرند.

روز یکشنبه انفجار دو بمب در بغداد به فاصله چند دقیقه از یکیدیگر در نزدیکی بانک بازرگانی رخ داد که ۵۳ کشته و مجروح برجای گذاشت. مأموران پلیس و افراد غیرنظامی در میان قربانیان بودند.

رئیس امور امنیت بغداد گفت احتمالا بانک هدف مهاجمان بوده است.

این بانک در سال ۲۰۰۳ و به دنبال حمله آمریکا به عراق تأسیس شد و کانال ارتباطی تلاش های دولتی برای حمایت مالی از ساخت و ساز و بازرگانی بین المللی به شمار می رود.

هیچ سازمان و گروهی فورا مسئولیت این حمله را برعهده نگرفت اما یک گروه مرتبط با القاعده به نام «دولت اسلامی عراق» مسئولیت حمله انتحاری هفته گذشته به بانک مرکزی عراق را برعهده گرفت که طی آن ۱۸ نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG