لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۳۷

تصمیم گیری درباره صلاحیت کاندیداهای نمایندگی پارلمان عراق به تاخیر افتاد


یک هیات قضایی در عراق تصمیم گیری درباره ۹ کاندیدای برنده انتخابات پارلمانی ۷ مارس و اینکه آیا آنها می توانند کرسی هایشان را تصاحب کنند یا نه، به تاخیر انداخته است.

یک روز پس از آن که هیات صلاحیت حدود ۵۰ نفر دیگر را رد کرد، یک سخنگو گفت تصمیم در مورد صلاحیت کاندیداها ممکن است روز چهارشنبه گرفته شود، آنها همه با داشتن ارتباط با حزب منحله بعث صدام حسین متهم هستند.

هیات قضایی روز دوشنبه حدود ۵۰ کاندیدا، از جمله یک کاندیدای برنده از ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر را رد صلاحیت کرد.

هرچند ائتلاف با دو کرسی اضافی در انتخابات برنده شد، اما هنوز از ۱۶۳ کرسی که برای تشکیل یک بلوک اکثریت در پارلمان لازم است عقب تر است. پارلمان ۳۲۵ کرسی دارد.

علاوی گفته است وکلای او احکام هیات را به چالش خواهند گرفت.

آشوب انتخاباتی موجب شده است هراس هایی از ایجاد یک خلاء سیاسی و تجدید خشونت فرقه ای در عراق به وجود آید، در حالی که آمریکا برای خارج ساختن اکثر سربازان خود تا سال آینده آماده می شود.

سفیر آمریکا در بغداد روز دوشنبه از این که بن بست نزدیک به دو ماه است ادامه دارد ابراز نگرانی کرد. کریستوفر هیل گفت زمان آن است که سیساستمداران عراقی شتاب کنند و دولت جدیدی تشکیل دهند.

XS
SM
MD
LG