لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۱۶

اتحادیه سکولار شیعه عراق در رای گیری های مقدماتی از ائتلاف مالکی پیش گرفته است


نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی عراق نشان می دهد یک ائتلاف سکولار به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر سابق بر نوری المالکی نخست وزیر فعلی، پیشی گرفته است.

با حدود ۸۰ درصد رای ها که تا شامگاه سه شنبه شمرده شد، جناح «عراقیه» علاوی با حدود ۹ هزار رای در پیشاپیش ائتلاف «حکومت قانون» به رهبری مالکی قرار داشت.

این نخستین بار است که علاوی، یک شیعه سکولار، در شمارش عمومی رای ها جلو افتاده است، اما هنوز از نظر تعداد کرسی های پارلمانی از مالکی عقب تر است. جناح علاوی برای کسب اکثریت کرسی ها با چالش تشکیل یک ائتلاف روبرو است.

مالکی روز سه شنبه نامه ای برای کمیسیون انتخابات فرستاد و مسئولان انتخابات را به دستکاری در شمارش رای ها به سود رقیبانش متهم کرد، و خواست رای ها در بغداد، استانی که اکثرت کرسی های پارلمانی را دارد، بازشماری شود.

اتحاد مالکی در هفت استان از ۱۸ استان عراق، از جمله بغداد جلوتر است. جناح علاوی در پنج استان جلوتر بود، اما در کرکوک، برتری آن بر جناح اصلی کرد فقط به چند رای کاهش یافت.

کرکوک منقطه نفتخیزی است که در کانون کشمکش برای کسب قدرت بین اعراب و کردها قرار دارد.

ائتلاف کرکوک در سه استان خودمختار کردستان عراق جلوتر بود، در حالی که اتحادیه ملی شیعه عراق در سه استان شیعه نشین برتری داشت.

مقامات می گویند امیدوار هستند نتایج نهایی تمام ۱۸ استان تا پایان مارس اعلام شود.

پیشتر در خشونتی در روز سه شنبه در انفجار دو بمب که در اتومبیل جاسازی شده بودند، در شهری در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب بغداد، هشت تن کشته و ۱۱ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG