لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۴۹

در انفجار بمب در کربلا ده ها زائر شیعه کشته یا مجروح شدند


در انفجار بمب در کربلا ده ها زائر شیعه کشته یا مجروح شدند

در انفجار بمب و حملات خمپاره ای در حومه شهر کربلا، در جنوب بغداد، دست کم ۲۷ زائر شیعه کشته شده اند.

بگفته پلیس، بمب گذاری که روز جمعه روی داد و در آن ۵۶ نفر نیز مجروح شدند، یکی از چندین انفجاری بود که عراق را در حالی که صد ها زائر شیعه برای بر گزاری مراسم اربعین در کربلا جمع شده اند تکان داده است.

روز چهارشنبه، یک بمب موتورسیکلتی در حالی که زائران عازم کربلا بودند روی داد، و دو بمب کنار جاده ای جداگانه زائران را در بغداد هدف گرفت. این حملات حداقل ۲۴ کشته و ده ها مجروح برجا گذاشت.

روز دوشنبه، یک بمب انداز انتحاری زن خود را در میان جمعیت زائران شیعه در بغداد منفجر کرد، دست کم ۴۱ تن را کشت و بیش از ۱۰۰ نفر را مجروح کرد.


خشونت ها بر تنش سیاسی در عراق در میان کوشش هایی که برای ممنوع ساختن گروهی از سیاستمداران از شرکت در انتخابات پارلمانی جریان دارد، تاکید می گذارد.

برخی از سیاستمداران سنی دولت را، که در کنترل شیعیان قرار دارد متهم می کنند برای تحکیم قدرت، کاندیداهای نمایندگی پارلمان را در فهرست سیاه قرار می دهد.

این فهرست حدود ۵۰۰ نفر را که به داشتن ارتباط با رژیم صدام حسین مظنون هستند شامل می شود. چند روز پیش یک دادگاه استیناف رای داد کاندیداها می توانند در انتخابات شرکت کنند، اما باید پیش از حضور در پارلمان از داشتن هر ارتباطی با حزب بعث مبرا شوند.

سخنگوی دوات عراق روز پنجشنبه تصمیم دادگاه را با قانون اساسی مغایر دانست.

قرار است نوری الملکی نخست وزیر روز یکشنبه جلسه ویژه پارلمان را برای بحث درباره این تصمیم تشکیل دهد.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از لغو ممنوعیت حمایت می کند تا آنکه تعداد هر چه بیشتری از کاندیداها بتوانند در انتخابات ۷ مارس شرکت کنند.


XS
SM
MD
LG