لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

وزیر دفاع آمریکا با نخست وزیر عراق ملاقات کرد


رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه جداگانه با نوری المالکی نخست، وزیر عراق، رییس منطقه خودمختار کردستان عراق، و نیز با سربازان آمریکایی ملاقات کرد.

در دیدار با مالکی، گیتس پشتیبانی آمریکا از عراق را تکرار کرد و گفت او و مالکی درباره نگرانی های امنیتی ورای کاهش سربازان در سال ۲۰۱۱ بحث کردند.

گیتس سپس برای ملاقات با سربازان آمریکایی به پایگاهی در نزدیکی کرکوک رفت و گفت نیروی هوایی آمریکا احتمالا به ایفای نقش در عراق پس از سال ۲۰۱۱ ادامه خواهد داد، قرار است در آن زمان آخرین سربازان آمریکا از عراق خارج شوند.

گیتس همچنین درباره مناسبات اعراب و کردها اظهار نظر کرد و گفت او بر این عقیده است که آنها به سوی حل اختلافاتشان پیش می روند، و دو طرف را تشویق کرد پس از انتخابات مارس، به سرعت یک دولت فراگیر تشکیل دهند.

کردها خواهان گسترش سرزمین نیمه خودمختار خود به داخل منطقه کردستان عراق بوده اند، اما اعراب و ترکمن ها به شدت با چنین تغییری مخالف هستند.

در آخرین مرحله سفر به عراق، وزیر دفاع آمریکا با مسعود بارزانی، رییس منطقه خودمختار کردستان عراق در شهر اربیل ملاقات کرد.

رییس دفتر بارزانی به بخش کردی صدای آمریکا گفت گیتس از سوی پرزیدنت اوباما از او دعوت کرد از واشنگتن دیدن کند.

گیتس سفر دو روزه به عراق را، که قبلا اعلام نشده بود، روز جمعه پایان داد، او دو روز پس از بمب گذاری هایی در بغداد که ۱۲۷ کشته برجا گذاشت، به آن کشور رفت و گفت آمریکا به حمایت از عراق در تحقیق درباره انفجارها ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG