لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

وزیر دفاع آمریکا با رییس جمهوری عراق ملاقات کرد


وزیر دفاع آمریکا با رییس جمهوری عراق ملاقات کرد
وزیر دفاع آمریکا با رییس جمهوری عراق ملاقات کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در بغداد با جلال طالبانی، رییس جمهوری و دیگر مقامات ارشد عراق ملاقات کرده است.

گیتس روز پنجشنبه برای دیداری از پیش اعلام نشده، و دو روز پس از یک سلسله بمب گذاری که ۱۲۷ کشته و بیش از ۴۰۰ مجروح برجا گذاشت، وارد عراق شد.

او قرار بود با نوری المالکی، نخست وزیر نیز ملاقات کند، اما مالکی با پرسش های سخت قانون گذاران درباره خطاهای امنیتی در بغداد روبرو بود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می گوید گیتس به بازماندگان قربانیان بمب گذاری ها ودولت عراق تسلیت گفت و اعلام کرد ایالات متحده آماده است به تحقیق درباره حملات و بهبود امنیت کمک کند.

پارلمان عراق روز پنجشنبه جلسه ویژه ای تشکیل داد، با این هدف که دریابد بمب گذاران چگونه قادر بوده اند از ماه اوت به سه حمله گسترده در بغداد دست بزنند.

قانون گذارانی که از جلسه محرمانه بیرون آمدند به خبرنگاران گفتند مالکی اختلافات سیاسی و فرقه ای را مسئول دانست و گفت نیاز است سرویس های امنیتی غیر سیاسی شوند. در جلسه پارلمان خبرنگاران حضور نداشتند، بنابراین گفته های آنها نمی تواند مستقلا تایید شود.

یک گروه مرتبط با القاعده، که خود را «حکومت اسلامی عراق» می نامد مسئولیت بمب گذاری های روز سه شنبه را بر عهده گرفته و هشدار داده است که حملات بیشتری در راه است.

XS
SM
MD
LG