لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۲۹

نخست وزیر عراق مردم را به شکیبایی فرا می خواند


نخست وزیر عراق مردم را به شکیبایی فرا می خواند

در عراق، در حالی که قانون گذاران و شهروندان از مقامات به دلیل ناتوانی در تامین امنیت در پایتخت انتقاد می کنند، نوری المالکی، نخست وزیر عراق، از مردم کشور خود خواسته است شکیبا و استوار باقی بمانند.

مالکی همچنین به سیاستمداران هشدار داد از بمب گذاری های روز سه شنبه برای دستاوردهای سیاسی در انتخابات آینده بهره برداری نکنند.

او این موضوع را روز چهارشنبه در سخنانی خطاب به ملت و یک روز پس از آن عنوان کرد که در یک سلسله بمب گذاری های هماهنگ در بغداد ۱۲۷ تن کشته شدند.

عراقی ها در آیین های تشییع و تدفین کشته شدگان شرکت کرده اند و برای کمک به بیش از ۴۰۰ نفر که در حملات مجروح شدند خون اهدا می کنند.

قانون گذاران از مقامات ارشد امنیتی کشور خواسته اند روز پنجشنبه در پارلمان حاضر شوند و توضیح دهند که چگونه بمب گذاران قادر شدند به پایتخت رخنه کنند. از ماه اوت سه حمله بزرگ در بغداد روی داده است.

از جواد البلانی، وزیر کشور، که وزارتخانه او مسئولیت پلیس را برعهده دارد، خواسته شده است همراه با وزیر دفاع و رییس عملیات امنیتی بغداد، در پارلمان حاضر شود.

حملات روز سه شنبه، وزارت دارایی، وزارت کار و یک دادگاه را هدف گرفتند. مقامات می گویند بیش از ۴۰۰ نفر نیز مجروح شدند.

کسی مسئولیت خشونت را بر عهده نگرفته است، اما مقامات امنیتی عراق تروریست های مرتبط با القاعده و وفاداران حزب منحله بعث را مسئول می دانند.

در این میان، در حملات جدید در روز چهارشنبه، به گفته پلیس عراق، در انفجار دو بمب کنار جاده ای در شمال بغداد، ۴ تن جان سپردند و ۱۸ نفر مجروح شدند.

دولت عراق و ارتش آمریکا هشدار داده اند که حملات در پیشاپیش برگزاری انتخابات سراسری، در روز یکشنبه ۱۶ اسفند ماه (۷ مارس)، شدت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG