لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

بمب گذاری های بغداد صدها کشته و مجروح برجا گذاشت


بمب گذاری های بغداد صدها کشته و مجروح برجا گذاشت
بمب گذاری های بغداد صدها کشته و مجروح برجا گذاشت

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، بمب گذاری های هماهنگ روز سه شنبه در سراسر کشور را حملاتی «ناجوانمردانه» توصیف کرده است و می گوید هدف مهاجمان این است که کشور را، در حالی که از نظر سیاسی پیشرفت می کند، به هرج و مرج بکشانند.

در سلسله بمب گذاری های اتومبیلی در بغداد، دست کم ۱۲۱ تن جان سپردند و بیش از ۴۰۰ تن مجروح شدند.

پلیس می گوید بامداد سه شنبه، سه انفجار در فواصل چند دقیقه ای یکدیگر روی داد. یک بمب یک بازار شلوغ در مرکز بغداد را هدف گرفت، بمب های دیگر در نزدیکی وزارت کشور و وزارت کار منفجر شدند. برخی اتومبیل ها از راه دور منفجر شدند، اتومبیل های دیگر را بمب گذاران انتحاری منفجر کردند.

در نخستین حمله، یک بمب گذار انتحاری اتومبیل بمب گذاری شده خود را به یک واحد گشت در جنوب بغداد کوبید و دست کم سه پلیس و یک غیر نظامی را کشت. پنج نفر نیز مجروح شدند.

کسی مسئولیت خشونت را بر عهده نگرفته است، اما مقامات امنیتی عراق تروریست های مرتبط با القاعده و افراد وفادار به حزب بعث صدام حسین را مسئول می دانند.

دبیر کل سازمان مل متحد، بریتانیا و کاخ سفید حملات را بی درنگ محکوم کردند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، گفت رهبران عراق با تصویب قانون انتخابات، کشور و دمکراسی را در جهت درست هدایت کرده اند.

تلویزیون عراق ستونی از دود سیاه را بر فراز یکی از محل های انفجار، در حالی که آتش نشانان و امدادگران به مجروحین کمک می کردند و در زیر آوارها به جستجو پرداخته بودند، نشان داد.حملات روز سه شنبه، شدیدترین حملات در پایتخت عراق از ماه اکتبر گذشته بود. در آن هنگام در بمب گذاری هایی خارج از ادارات شهرداری دست کم ۱۵ تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG