لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

قانونگذاران عراق نتوانستند درباره لایحه جدید انتخابات به توافق برسند


شکست پیاپی پارلمان عراق در رسیدن به همفکری در باره این لایحه بحث انگیز، برگزاری انتخابات در ۱۶ ژانویه را با تردید روبرو ساخته است

پارلمان عراق بار دیگر نتوانست قانون جدیدی را که حاکم بر انتخابات آینده خواهد بود، تصویب کنند.

نمایندگان پارلمان عراق می گویند لایحه را روز یکشنبه بار دیگر بررسی خواهند کرد.

شکست پیاپی پارلمان عراق در رسیدن به همفکری در باره این لایحه بحث انگیز، برگزاری انتخابات در ۱۶ ژانویه را با تردید روبرو ساخته است.

رییس کمیسیون به پارلمان هشدار داده بود که اگر لایحه را در این هفته تصویب نکنند، فرصت برای فراهم آورن مقدمات برگزاری انتخابات در ۱۶ ژانویه کافی نخواهد بود.

او می گوید انتخابات باید بر اساس قانون برنامه ریزی شود، بنابراین به تاخیر افتادن تصویب لایحه، تعیین زمانی که رای گیری می تواند انجام گیرد، دشوار می سازد.
قانونگذاران در مورد چگونگی تخصیص کرسی های پارلمانی در استان کرکوک اختلاف نظر دارند.


یک اتحادیه سیاستمداران سنی امیدوار است کرسی ها به تساوی بین اعراب، کردها و ترکمن ها تقسیم شود. یک ائتلاف کرد بر استفاده از یک سابقه انتخاباتی سال ۲۰۰۹ که رشد اخیر در جمعیت کرد شهر را منعکس می کند، تاکید دارد.


نوری المالکی نخست وزیر عراق هشدار داده است که اگر انتخابات در ژانویه برگزار نشود، کشور ممکن است در چرخه جدیدی از هرج و مرج و خشونت گرفتار شود.


مقامات نظامی آمریکا نیز می گویند به تاخیر افتادن انتخابات می تواند طرح های خروج نیروهای آمریکا از شهرهای عراق در سال آینده را برهم بزند.

XS
SM
MD
LG