لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۴۹

مالکی فهرست کابینه خود را ارائه داد؛ پارلمان عراق رای گیری را به تاخیر انداخت


مالکی فهرست کابینه خود را ارائه داد؛ پارلمان عراق رای گیری را به تاخیر انداخت

به دنبال درگیری ها و اقدامات سیاسی در عراق، پارلمان این کشور رای گیری در مورد کابینه جدید دولت عراق را دست کم تا روز سه شنبه به تاخیر انداخت.

آقای مالکی اواخر روز دوشنبه، فهرست اعضای کابینه جدید خود را ارائه داد. این اقدام می تواند به بن بست سیاسی ۹ ماهه در عراق پایان دهد. اما ۱۳نفر از اعضای پیشنهادی در فهرست جدید، که حدود یک سوم کل کابینه را شامل می شوند، به عنوان وزرای موقت معرفی شده اند. قرار است بر سر معرفی وزرای دائم بعدا توافق شود.

آقای مالکی خود به عنوان سه وزیر موقت سه وزارتخانه ی مهم کشور، دفاع و امنیت ملی معرفی شده است تا بعدا نام وزرای دائم این وزارتخانه ها نیز اعلام شود.

برخی از نمایندگان عراقی وعده داده اند تا زمانی که اسامی کامل اعضای کابینه نهایی نشود، به فهرست دولت رای نخواهند داد. یک نماینده بلوک سیاسی مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه گفت ائتلاف او به فهرست تکمیل نشده وزرای دولت رای نخواهد داد.

اسامه النجیفی، رییس پارلمان عراق و عضو ارشد ائتلاف العراقیه که از حمایت سنی ها برخوردار است می گوید فهرست ۴۲ وزیر و مقام ارشد دولت را دریافت کرده و بنابراین، آقای مالکی، به تعهداتش که قانون اساسی به او محول کرده، عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG