لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۰

دیدگاه| یادداشت وزیر پیشین دفاع آمریکا: پشت طرح شکست داعش


یادداشتی در آتلانتیک از اش کارتر، وزیر پیشین دفاع آمریکا

چالش حیاتی کنونی این است که نگذاریم اختلافات سیاسی منطقه ای پیروزی ای را که به سختی به دست آورده ایم تحت الشعاع قرار بدهد. مسعود بارزانی رهبری منطقی است، اما راه منتهی به تجزیه عراق می تواند به کشوری که او برای دفاع از آن سخت تلاش کرده است آسیب بزند.

در پی استعفای بازرانی جانشین او باید آماده مصالحه باشد. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، به درستی مانع تنش داخلی ناشی از انحلال عراق شد. یکپارچگی برای شکست داعش امری ضروری است.

رهبران در بغداد و اربیل ثابت کرده اند که می توانند برای دستاوردهای بزرگتر اختلافات شان را کنار بگذارند. آن ها باید دوباره چنین کنند و آمریکا باید آماده کمک به آن ها برای رسیدن به اشتراک نظر باشد.

همزمان کشورهای منطقه خلیج فارس باید فعالیت بیشتری انجام بدهند. آن ها فراتر از حرف عمل چندانی در جنگ با داعش نشان نداده اند. کارزار ضد داعش به کشورهای منطقه خلیج فارس نشان داد که برای دستیابی به یک موفقیت نظامی در عراق و سوریه نیازی نیست که آمریکا در صف اول جنگ باشد. اما شکست نهایی در حالی که قدرت های منطقه ای در حاشیه نشسته اند ممکن نیست.

کشورهای خاورمیانه برای جلوگیری از ظهور خطر افراطی بعدی باید اختلافات فرقه ای را کنار بگذارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG