لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

۱۵۰۰ سرباز دیگر به نیروهای آمریکا در عراق افزوده می شود


پرزیدنت اوباما در دیدار با رهبران کنگره
پرزیدنت اوباما در دیدار با رهبران کنگره

پرزیدنت اوباما با اعزام حدود ۱۵۰۰ سرباز به عراق موافقت می کند. کاخ سفید می گوید این نیروها نقش رزمی نخواهند داشت، و به آموزش و راهنمایی نیروهای عراق و کرد در نبرد با گروه دولت اسلامی کمک خواهند کرد.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت آقای اوباما همچنین بیش از ۵ میلیارد دلار برای کمک به هزینه عملیات درخواست خواهد کرد.

این موضوع در پی دیدار پرزیدنت اوباما با رهبران کنگره اعلام شد. پیش بینی می شد که رئیس جمهوری در دیدار با قانون گذاران درباره درخواست اعتبار جدید و علاقه خود به موافقت کنگره با استفاده از نیروی نظامی علیه گروه دولت اسلامی بحث کند.

مقام های آمریکایی می گویند بخشی از پرسنل اضافی که به عراق فرستاده می شوند در مراکزی خارج از بغداد و اربیل عمل خواهند کرد و بقیه آنان برای آموزش نیروهای عراقی در سراسر کشور پراکنده خواهند شد.

گزارش ها همچنین حاکی ست پرزیدنت اوباما برای جنگ با گروه دولت اسلامی به ایران نزدیک شده است، و هماهنگی احتمالی را به پیشرفت درمذاکرات هسته ای با ایران ارتباط می دهد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گزارش وال استریت جورنال را که گفته است آقای اوباما نامه ای برای آیت اله خامنه ای فرستاده، تایید نکرد.

این نامه، که منابع خبری دیگر بر وجود آن صحه می گذارند، احتمالاً این نگرانی را که جنگ با گروه دولت اسلامی با قرار دادن دولت شیعه ایران در برابر آن به نبردی فرقه ای تبدیل شود، بالا می برد.

دو نفر از سختگیر ترین منتقدان رئیس جمهوری آمریکا در کنگره ، سناتور مک کین و سناتور لیندسی گراهام، می گویند وارد کردن ایران به جنگ مبی تواندبه حمایت از بشار اسد- که امریکا با اومخالف است -منجر شود.

XS
SM
MD
LG