لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

درگیری های سوریه تهدیدی برای عراق است


تحلیلگران می گویند قتل ۴۸ سربازسوری درعراق ، بغداد را به گرفتار شدن درجنگ داخلی سوریه، که سعی داشته است درآن بی طرف بماند، تهدید می کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازاطلاعیه وزارت دفاع عراق می گوید روزدوشنبه مردان مسلح دراستان انباربه یک کاروان حامل سربازان مجروح سوریه که پس از درمان به کشور خود باز می گشتند شبیخون زدند. دراین حمله ۹ گارد عراقی کشته شدند.

درگزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک تحلیلگر سیاسی گفته می شود جنگ داخلی سوریه "مناقشه ای با ابعاد منطقه ای است " که به ویژه کشورهایی مانند عراق و لبنان را، که ازنظرقومی و مذهبی مخلوط هستند، تهدید می کند.

او می گوید شبیخوان روزدوشنبه "خطر مناقشه جاری درسوریه را افزایش خواهد داد، وهشداری روشن به تمام عراقی ها است که آنچه درآنجا می گذرد، به عراق سرایت کرده است."

یک تحلیلگر دیگرمی گوید اگرشبیخون براستی کارشورشیان سوریه باشد، آنگاه بزرگترین هجوم به عراق از زمان آغازجنگ درسوریه خواهد بود.

تحلیلگر سیاسی دیگری براین عقیده است مناقشه سوریه می تواند برتنش های فرقه ای درداخل عراق دامن بزند، واگرعراق درآن درگیر شود، " سرآغاز شعله ور شدن درگیری های فرقه ای مسلحانه بزرگی خواهد بود."

وزارت دفاع عراق گفت یک " گروه تروریست " سوری به شبیخون دست زد، وآنرا حمله ای "علیه حاکمیت، سرزمین و کرامت " عراق نامید.

سخنگوی نوری المالکی نخست وزیر گفت " شبیخون این هراس را که برخی سعی دارند مناقشه را به عراق بکشانند تایید می کند."
XS
SM
MD
LG