لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

القاعده مدعی حمله به زندانهای عراق شد


Actor Robin Williams participates in the "The Crazy Ones" panel at the 2013 CBS Summer TCA Press Tour at the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, California, July 29, 2013.
Actor Robin Williams participates in the "The Crazy Ones" panel at the 2013 CBS Summer TCA Press Tour at the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, California, July 29, 2013.
یک گروه وابسته به القاعده مسئولیت حملات به زندان های عراق را برعهده گرفته است.

در حملات به زندان های ابوغریب، درغرب بغداد، و تاجی، در شمال پایتخت، صدها شبه نظامی، شامل رهبران ارشد آنها، گریختند و بیش از ۴۰ تن کشته شدند .

خبرگزاری فرانسه می گوید کارشناسان این واقعه را تهدیدی برای اعتماد عمومی به دولت، گسترش دامنه نفوذ شبه نظامیان در عراق و خراب شدن بیشتر وضعیت امنیتی در کشور توصیف می کنند.

در بیانیه ای به امضای حکومت اسلامی عراق و گروه لوانت گفته می شود «مجاهدین پس از آمادگی و برنامه ریزی، ۲ زندان بزرگ دولت را هدف گرفتند.»
بیانیه ادعا می کند در این حملات صدها زندانی، از جمله ۵۰۰ شبه نظامی، آزاد شدند.

بیانیه در حالی منتشر می شود که نیروهای امنیتی عراق جستجوی گسترده ای را برای فراریان آغاز کرده اند. یک مقام امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت «روزهای تاریکی در انتظارعراق است. برخی از فراریان رهبران ارشد القاعده هستند.» او پیش بینی کرد که فراریان به عملیات انتقامی دست خواهند زد، و امکان دارد اکثر آنها در حملات انتحاری شرکت کنند.»

در حملات دست کم ۲۰ نفر از اعضای نیروهای امنیتی و ۲۱ زندانی کشته شدند.
گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری عراق حاکی است مقامات در اطراف ۲ زندانی که در آنجا عملیات جستجو جریان دارد، آمد و شد را ممنوع کرده اند. او گفت ۱۰۸ نفراز زندانیان دوباره دستگیر شده اند، و نیروهای کمکی از وزارتخانه های کشور و دادگستری به دو زندان فرستاده شده اند.

یک عضو کمیته دفاعی وامنیتی پارلمان عراق تایید کرد اعضای ارشد القاعده گریخته اند، و ابرازنگرانی کرد که آنها ممکن است برای صدمه زدن به کشور بازگردند.
XS
SM
MD
LG