لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

اعتراض ها در کردستان عراق در پی بن بست سیاسی و مشکلات اقتصادی


در اقلیم خودمختار کردستان عراق، روز شنبه معترضان در سومین روز خشونت و ناآرامی با پرتاب سنگ به دفاتر حزب دمکرات کردستان در سلیمانیه حمله کردند.

به گزارش رویترز، تظاهرات روز اول اکتبر در پی افزایش نارضایتی عمومی در منطقه، که با بحران اقتصادی دست بگریبان است، آغاز شد. معلمان و دیگر کارکنان بخش های دولتی به خیابان ها ریختند و خواهان دریافت حقوق های عقب افتاده شدند.

اما اعتراضات روز جمعه تغییر شکل داد، معترضین سنگ پران بسوی دفتر حزب در شهر قلعه دیزه براه افتادند و برخورد با نیروهای امنیتی را، که دستکم یک کشته برجا گذاشت، موجب شدند.

روز شنبه، مردان جوان یک خیایان اصلی در شهر سید صادق را بستند و با قلوه سنگ ساحتمان حزب را هدف گرفتند.

در سلیمانیه، معترضین به یک شبکه رسانه ای کرد، که به حزب دمکرات کردستان نزدیک محسوب می شود، حمله کردند.

تظاهرات در کردستان عراق در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق کارمندان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

رویترز می گوید ناآرامی شکاف های سیاسی عمیق و دیرینه در منطقه را بازتاب می دهد. در آنجا دو حوزه مشخص نفوذ وجود دارد.

در سلیمانیه،اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب سابق اوپوزیسیون گوران حکومت می کنند، که در کشمکش برای کسب قدرت و مقام ریاست منطقه با حزب دمکرات کردستان درگیر هستند.

حزب دمکرات استان های اربیل و دهوک را در کنترل دارد، روز شنبه پلیس تدابیر امنیتی در هر دو محل را برای جلوگیری از هر حمله تلافی جویانه تقویت کرد.

بن بست بر سر ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم، که ۲۰ اوت منقضی شد، جناح های سیاسی کردستان را قطبی ساخته و بحران اقتصادی را تشدید کرده است. بحران در اوائل ۲۰۱۴ و زمانی آغاز شد که بغداد اعتبارات مالی برای منطقه را کاهش داد. در همین حال، پائین آمدن قیمت های نفت منطقه را بیشتر بسوی ورشکستگی سوق داده است.

XS
SM
MD
LG