لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

کردها پیکار جویان «خلافت اسلامی» را از یک گذرگاه مرزی بیرون راندند


گزارش ها حاکی است سربازان کرد عراقی پیکارجویان گروه خلافت خودخوانده اسلامی را از یک گذرگاه مرزی عمده با سوریه بیرون رانده و حمایت اعضای یک قبیله عمده سنی را به دست آورده اند.

رویترز می گوید این پیروزی، که می تواند عملیات برای پیکارجویان در هر دو سوی مرز را دشوار سازد، روز سه شنبه با کمک کردها در طرف سوریه ای مرز بدست آمد. یک منبع سیاسی کرد عراقی گفت رزمندگان پیشمرگه کنترل گذرگاه مرزی ربیعه را در دست گرفتند. او آنجا را «مهمترین نقطه استراتژیک برای عبور» توصیف کرد و گفت با تصرف آن، رسیدن عملیات به ناحیه کوهستانی شنگال آسانتر خواهد شد. در آنجا پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» اعضای اقلیت ایزدی را به دام انداخته اند.

رویترز می گوید مشارکت رزمندگان قبیله ای سنی می تواند به اندازه پیشرفت پیشمرگه ها مهم باشد. اعضای قبیله متنفذ شامار، که یکی از بزرگترین ایل ها در شمال غربی عراق تلقی می شود، در جنگ به کردها پیوستند.

یک عضو ارشد قبیله به رویترز گفت «ربیعه کاملا آزاد شده است. تمام شامار در کنترل پیشمرگه ها است ، و همکاری کامل بین ما برقرار است.»

او گفت همکاری نتیجه توافق با رئیس دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق است که پس از سه ماه مذاکره برای اتحاد نیروها علیه «دشمن مشترک» صورت گرفت.

رویترز می گوید کسب حمایت قبایل سنی، که بسیاری از آنها از پیشروی گروه خلافت اسلامی در تابستان یا حمایت کردند یا به آن رضایت دادند، هدفی مهم برای دولت عراق و متحدان منطقه ای و غربی آن در نبرد با شورشیان خواهد بود.

ربیعه بزرگراه سوریه به موصل، بزرگترین شهر در شمال عراق را که پیکارجویان آنرا در ماه ژوئن در جریان پیشروی برق آسا در شمال عراق تصرف کردند، کنترل می کند.

در گزارش رویترز گفته می شود اگر کردها بتوانند ربیعه را در کنترل خود نگاهدارند، آنگاه بازستانی آن یکی از بزرگترین موفقیت ها از زمان آغاز حملات هوایی علیه گروه «خلافت اسلامی » - که قبلا داعش نامیده می شد – خواهد بود.

XS
SM
MD
LG