لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

مالکی علیه پیروزی شورشیان در سوریه هشدار می دهد


نوری المالکی
نوری المالکی
نوری المالکی نخست وزیرعراق هشدار داده است که پیروزی شورشیان در جنگ داخلی سوریه، خاورمیانه را بی ثبات خواهد ساخت و موجب براه افتادن جنگ های فرقه ای در کشور او و لبنان خواهد شد.

مالکی روز چهارشنبه در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتد پرس مستقیما از رژیم بشار اسد حمایت نکرد، اما گفته های او یکی از شدیدترین هشدارهایی است که تاکنون درباره آشوبی که سقوط دولت اسد می تواند ببار آورد داده شده است.

اظهارات مالکی هراس بسیاری از شیعیان در عراق و نقاط دیگر را منعکس می کند که درصورت سقوط اسد مسلمانان سنی بر سوریه مسلط خواهند شد.

مالکی، که در دفتر کارش در یکی از قصرهای دوره صدام حسین در ناحیه حفاظت شده سبز در بغداد سحن می گفت، اظهار داشت اگر جهان با حمایت از یک راه حل صلحجویانه از طریق گفت و شنود موافقت نکند، آنگاه او نوری در پایان راه نخواهد دید.

مالکی گفت نه اوپوزیسیون و نه رژیم دمشق هیچکدام نمی توانند یکدیگر را از میدان بدر کنند. و مهمترین خطر در این روند این است که اگر اوپوزیسیون پیروز شوند، جنگ داخلی در لبنان براه خواهد افتاد، شکاف هایی در اردن به وجود خواهد آمد وجنگ فرقه ای عراق را فرا خواهد گرفت."

آسوشیتد پرس می گوید نخست وزیر عراق این نظر را در حالی ابراز می دارد که دولت او با تنش های فزاینده بین اکثریت شیعه و اقلیت سنی که روزبه روز ناآرامتر می شود روبرو است.

حمیدالمطلق، قانون گذار سنی اوپوزیسیون در عراق نظر مالکی را رد کرد وگفت " بیانیه های و رفتارمقامات دولت عراق نشان می دهد آنها ترجیح می دهند اسد در قدرت باقی بماند."

مالکی همچنین کمک به انتقال اسلحه از ایران به سوریه را تکذیب کرد.

حسن نصراله رهبر حزب اله لبنان نیز روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون المنار علیه براه افتادن جنگ فرقه در لبنان در نتیجه جنگ داخلی سوریه هشدار داد و گفت اگر چنین اتفاقی بیافتد "همه را نابود خواهد کرد و تمام کشور به آتش کشیده خواهد شد."
XS
SM
MD
LG