لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۳

تماس تلفنی خانواده کوهنوردان آمریکایی بازدشت شده در ایران با عزیزانشان


تماس تلفنی خانواده کوهنوردان آمریکایی بازدشت شده در ایران با عزیزانشان
تماس تلفنی خانواده کوهنوردان آمریکایی بازدشت شده در ایران با عزیزانشان

شِين باوئر و جاش فتال، دو کوهنورد آمريکايی که از شانزده ماه پيش تا کنون درايران بازداشت بوده اند، موفق شدند به مناسبت روز شکرگزاری در آمريکا در سحرگاه روز ۲۷ نوامبر با خانواده های خود در آمريکا به صورت تلفنی صحبت کنند. به همين مناسبت روز دوشنبه بيانيه ای از طرف خانواده های اين زندانيان منتشر شد که از این قرار است:
جاش و شين از شانزده ماه پيش تا کنون ، يعنی از زمان دستگيری حين کوهنوردی در منطقه کردستان عراق در مرز ايران، موفق شدند برای دومين بار ظرف اين مدت، در سحرگاه روز ۲۷ ام نوامبر با خانواده های خود تماس تلفنی برقرار کنند. هر يک از آنها پنج دقيقه با ما صحبت کردند.سارا شورد، نامزد شين نيز که در روز ۱۴ سپتامبر از زندان اوين آزاد شد، هنگام تماس تلفنی شين در کنار ما بود و توانست با او صحبت کند.
ما از اينکه امکان يافتيم در ايام شکرگزاری با شين و جاش صحبت کنيم احساس آرامش می کنيم، و آرزو می کنيم اين تماس تلفنی، بويژه به يمن جوهر انسانی اين ايام، نويدی باشد برای رهايی آنها از زندان.
شين و جاش به ما گفتند که از زمان آزادی سارا ارتباطشان با بیرون بیش از گذشته کاهش یافته است. از بيش از ده ما پيش تا کنون، با آنکه ما هر روز برای آنها نامه می فرستيم، آنها هريک فقط دو نامه از طرف ما دريافت کرده اند. از اوقات هواخوری آنها در حياط زندان تا حد زيادی کاسته شده و هيچيک از کتابهايی را که تا کنون برايشان فرستاده ايم به دستشان نرسيده است.
شين و جاش به ما گفتند که هنوز نمی دانند پرونده آنها در چه مرحله ای قرار دارد و کار رسيدگی به آن چرا بايد تا اين حد طولانی شود؟ ايالات متحده و ايران ظرف هفته های اخير گامهای مثبتی در جهت ايجاد فضايی برای انجام گفتگوهای ثمربخش تر برداشته اند. چنانچه، محمد جواد لاريجانی، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران نيز اخيراً آشکارا ابراز اميدواری کرده است که پرونده جاش و شين پيش از رسيدن به مرحله دادگاه حل و فصل شود.
ما در اينجا ضمن استقبال از همه اين تحولات، بارديگر از دولت ايران تقاضا می کنيم، شين و جاش را آزاد کنند. با فرا رسيدن ايام کريسمس آرزو می کنيم جمع خانواده ما بدون شين و جاش نباشد. آنها هم مانند سارا استحقاق آزادی را دارند و به اندازه او شکرگزار خواهند بود.

XS
SM
MD
LG