لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

گزارش سیاسی: تاکید مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در حمایت از آزادی خواهان ایران


گزارش سیاسی: تاکید مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در حمایت از آزادی خواهان ایران
گزارش سیاسی: تاکید مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در حمایت از آزادی خواهان ایران

فلتمن، معاون وزیر امور خارجه به نمایندگان کنگره اطمینان داد حمایت دولت اوباما از آزادی خواهان ایران و تعهدهای ایالات متحده در قبال جهان اسلام به قوت خود باقی ست

یک مقام بلند پایه وزارت امور خارجه به کنگره گفته است ایالات متحده حمایت خود از آزادی خواهان ایران را کاهش نداده است و سازمان های مستقر در ایالات متحده به حمایت از گروه های آزادی خواه ادامه خواهند داد.

جفری فلتمن، معاون وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک نسبت به نگرانی نمایندگان کنگره مبنی بر وجود شواهدی که نشان از کاهش حمایت برخی از نهادهای مستقر در ایالات متحده از فعالان اصلاح طلب و جنبش آزادی خواهی در ایران دارد، واکنش نشان داده است.

پرزیدنت اوباما و دیگر مقامات دولت او مصرانه تاکید می کنند در حمایت کلی ایالات متحده برای استقرار جامعه مدنی و فعالیت گروه های آزادی خواه که در پی تحقق اصلاحات دموکراتیک در ایران هستند، تردیدی وجود ندارد.

رییس جمهوری در اوایل سال جاری، پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در ایران، از سوی اقلیت جمهوری خواه مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

جمهوری خواهان ادعا می کردند آقای اوباما به اندازه کافی از معترضان به نتایج انتخابات حمایت روانی نکرده است.

پرزیدنت اوباما به دلیل تصمیم وزارت امور خارجه برای قطع کمک مالی به برخی از سازمان ها که روی پروژه های حمایت از جامعه مدنی، اجرای قانون و حقوق بشر در ایران کار می کردند، با انتقاد های بیشتری مواجه شده است.

رسانه ها از سه گروه «خانه آزادی (فریدُم هاوس)»، «موسسه بین المللی جمهوری خواه» و «مرکز اسناد حقوق بشر در ایران»، یک گروه کوچک غیر حزبی و سیاسی که موارد نقض حقوق بشر در ایران را گردآوری می کند، نام برده اند.

فلتمن، معاون وزیر امور خارجه که در برابر یکی از کمیته های مسایل خاورمیانه مجلس نمایندگان حاضر شده بود، از سوی نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره پیرامون حمایت کلی دولت اوباما از طرفداران اصلاحات در ایران و بویژه تصمیم های اخیر در مورد کاهش کمک های مالی به این سازمان ها تحت فشار قرار گرفت.

گری آکرمن، رییس دموکرات این کمیته پیشنهاد کرد دولت حتی همزمان با تلاش برای برقراری گفتگو با ایران نیز می تواند بر حمایت خود از طرفداران دموکراسی و اصلاحات در این کشور تاکید کند.

آقای آکرمن گفت:« شاید ایده بدی نباشد که به طور شفاهی و یا با ندای رسا به مردم و به سراسر جهان، از جمله آزادی خواهان در ایران اعلام کنیم که حداقل در حد حرف از جنبش آنها حمایت می کنیم و از شجاعت و پافشاری آنها در این راه الهام می گیریم.»

باب انگلس، نماینده جمهوری خواه کنگره نیز تصریح کرد احتمال دارد تلاش های دولت برای بکار گیری دیپلماسی جدی با ایران بر تصمیم ها برای حمایت مالی از پروژه های خاصی که بر روند دموکراسی در این کشور کار می کنند، تاثیر بگذارد.

آقای انگلس گفت :« عقب نشینی از موضع حمایت آمیز از این پروژه ها برای برقراری گفتگو با ایران منطقی به نظر نمی رسد چرا که اتخاذ سیاست دلجویانه و آرام با ایران در گذشته کارساز نبوده و در واقع دولت آمریکا در منطقه پر خطری گام گذاشته است و این سیاست خردمندانه ای نیست.»

فلتمن با اشاره به این امر که همه این سازمان ها برای دریافت حمایت مالی در رقابت هستند، عقب نشینی دولت اوباما از گروه های حامی استقرار جامعه مدنی و دیگر برنامه های مشابه در ایران را انکار کرد و گفت :« ما عقب نشینی نکرده ایم و برنامه های ما برای آفریدن فضای برای استقرار جامعه مدنی و ایفای نقش در ایجاد نهاد های دموکراتیک و پاسخگو در ایران و سراسر منطقه به طور کامل و همه جانبه ادامه خواهد یافت.»

کریس اسمیت، نماینده جمهوری خواه ، یکی از هفت نماینده کنگره بود که در یادداشتی خطاب به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه از کاهش و یا قطع حمایت مالی از برنامه هایی که دموکراسی، جامعه مدنی و اجرای قانون در ایران را ترویج می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

وی تاکید کرده نسبت به حمایت فعال ایالات متحده از اهداف بنیادین مردم ایران نباید تردیدی در اذهان عمومی وجود داشته باشد.

فلتمن، معاون وزیر امور خارجه به نمایندگان کنگره اطمینان داد حمایت دولت اوباما از آزادی خواهان ایران و تعهدهای ایالات متحده در قبال جهان اسلام به قوت خود باقی ست.

قرار است مقامات وزارت امور خارجه هفته آینده با نمایندگان کنگره دیدار و پیرامون چگونگی حمایت از این پروژه های ویژه گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG