لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

معضل بیکاری سبب افزایش خودکشی در ایران شده است


هنوز برای برآورد واقعی رشد اقتصادی ایران عدد ثابتی تعیین نشده است. آخرین گزارش بانک مرکزی در این زمینه رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۸۷ را بدون نفت ۸ دهم درصد و با نفت ۵ دهم درصد نشان می دهد.

اعلام این ارقام به وسیله بانک مرکزی اختلافاتی را با وزارت صنایع پدیده آورده است. حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی ضمن اشاره به این موضوع از افزوده شدن ۳۰۰ تا ۴۰۰ شرکت دیگر به آمارهای صنعت و معدن و نهایی شدن رشد اقتصادی سال ۸۷ خبر داد. حمید پور محمدی، قائم مقام بانک مرکزی، در گفت و گو با خبرگزاری فارس رشد اقتصادی ۸۷ را نسبت به رشد متوسط جهانی مطلوب دانست.

ادامه تقویت دلار و تضعیف یورو احتمال تغییر ترکیب ارزی کشور را زیاد کرده است. هم زمان سخن از ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار بورس و اوراق بهادار تهران و هم چنین رشد ۶۰ درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی نیز شنیده می شود.

بانک مرکزی ایران از افزایش ۲۱ درصدی دارایی های خارجی و افزایش نظارت بر سیستم بانکی سخن می گوید. هر چند واحد اطلاعات اکونومیست پیش بینی می کند که امسال ذخایر ارزی ایران بیش از ۱۵ میلیارد دلار کاهش یابد، حسن ونایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از تاخیر یک ماهه دولت در ارائه اساسنامه صندوق توسعه ملی خبر داد.

هم زمان حمید رضا کاتوزیان، نماینده تهران، درباره عدم بررسی قرار دادهای مهم بین المللی در مجلس هشدار داد.

در همین حال قیمت طلای سیاه در ۲ هفته اخیر بیش از ۱۷ دلار کاهش یافته و به محدوده ۶۸ دلار به ازای هر بشکه افت کرد. در بودجه ۸۹ کل کشور قیمت نفت ۶۵ دلار تعیین شده است.

مسعود میر کاظمی وزیر نفت دولت دهم، که هنوز ده ماه از دوران وزارتش نمی گذرد، در چند روز اخیر برای سومین بار در صحن مجلس برای پاسخگويی به سئولات نمایندگان حاضر شد.

در حالی که داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی، دولت را متهم می کند که موضوع اشتغال را فراموش کرده، و از این رو آمار خودکشی افزایش یافته است، اقبال محمدی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در گفت و گو با ایلنا می گوید وارد کنندگان از تولید کنندگان عزیز تر شده اند.

در شرایطی که یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران خواهان آن است که مشخص شود اولویت کشور سیاست است یا اقتصاد، یحیی محمود زاده، معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی وزیر کشور، مهم ترین موضوع دولت را برای رشد و شکوفایی در اقتصاد کشور هدفمند کردن یارانه ها بیان کرد. هر چند علیرضا محجوب، نماینده مجلس و دبیر کل خانه کارگر، می گوید هر قدر این طرح دیرتر اجرا شود آثارش دیرتر گریبان جامعه را خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG