لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

ادامه واردات بی رویه و تشدید معضل بیکاری در ایران


واردات ايران دو برابر صادرات شده است. بر اساس گزارش دفتر آمار و فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، واردات کشور در چهار ماهه نخست سال جاری، در مجموع به ۱۸ میلیارد و ۴۴۹ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفده و سی و يک درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم صادرات غیر نفتی نیز با احتساب میعانات گازی در این مدت با رشد بیش از ۲۱ درصدی به ۹ میلیارد و ۱۴۵ میلیون دلار رسیده است.

پیش تر، بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، روز سه شنبه پنجم مرداد ماه، در گفت و گو با خبرگزاری برنا، با بیان این که معتقد به تقسیم کار ملی در حوزه واردات هستیم، اظهار داشت، اگر کالایی که وارد می شود مناسب حال تولید کشور نیست یا ارزبری زیادی دارد باید دستگاه های متولی آن را مد نظر قرار دهند.

معاون وزیر بازرگانی روز یکشنبه ۳ مرداد ماه، در دیدار با اعضای هیات مدیره اولین اتحادیه وارد کنندگان کالا، اذعان کرد تقسیم کار ملی در حوزه واردات به فراموشی سپرده شده است.

در همین حال علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن، روز یکشنبه ۱۰ مرداد ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه ریزی برای خودکفایی از واردات انواع کاتالیست صنعتی تا سال آینده گفت، به زودی بازار ایران بر روی کالاهای دست دوم خارجی بسته می شود.

این سخنان در حالی بیان می شود که در یکی از تیترهای داخلی روزنامه خراسان روز یکشنبه ۱۰ مرداد ماه با تيتر«نابودی صنعت ۶ هزار ساله مسگری در کرمان» می خوانیم، بازار مسگرهای کرمان در تصرف اجناس چینی است.

هم زمان، خبرگزاری مهر نیز از جمع آوری کشمش های چینی از بازار خراسان خبر داد. با تکیه به این منبع خشکبار چینی در کارتن محصولات ایرانی عرضه می شود.

خبرگزاری مهر در ابتدای ماه جاری از داغ بودن بازار فروش مصنوعات چینی در بازار صنایع دستی اصفهان خبر داده بود.

گزارش ها حکایت از آن دارد که خرداد ماه سال جاری پذیرای ۱۸۰ هزار مقرری بگیر بیمه بی کاری بوده است که این روند نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ هزار نفر افزایش داشته است. همچنين از کمبود برق صنایع و تعطیلی شیفت های تولید به عنوان معضل جدید کاهش امنیت شغلی نام برده می شود.

خبرگزاری مهر هم چنین روز یکشنبه ۱۰ مرداد ماه از تشدید نرخ بی کاری در ۲۱ استان کشور در سال ۸۸ نسبت به سال ۸۷ سخن گفت.

بر اساس آمارهای دولتی، همدان و قزوین بیش ترین افزایش نرخ بی کاری و خراسان شمالی هم پایین ترین نرخ بی کاری را در این مدت تجربه کردند.

بررسی ها حاکی از آن است که ۳۰ استان کشور در سال ۸۸ ، در ۱۳ استان حداقل ۱و ۹ دهم در صد تا ۴ درصد نرخ بی کاری به نسبت سال ۸۷ رشد داشته است.

هم زمان، تقی باغدار دبیر کمیسیون مبازره با کالا و ارز خراسان رضوی، ظهر روز شنبه ۹ مرداد ماه در جمع خبرنگاران اظهار داشت سالانه ۸۵ هزار فرصت شغلی در کشور به دلیل قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی از بین می رود.

این در حالی است که در تازه ترین بیانیه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی از تشکل های سیاسی اصول گرا در ایران از سهم بی تدبیری وزارت اقتصاد نیز در همدستی بازار با قاچاقچی ها سخن رفته است.

در این حال در جریان تازه ترین میزگرد بررسی فعالیت های کار آفرینی، که به وسیله خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد، کارشناسان بر این موضوع تاکید کردند که انجام فعالیت کار آفرینی آن هم در اقتصاد دولتی امکان پذیر نیست.

XS
SM
MD
LG