لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

بریتانیا: عدم بازگشت ایران به مذاکرات یعنی شدت یافتن تحریمها


الستر برت، معاون امور خاورمیانه ای وزارت امور خارجه بریتانیا، در لندن در گفتگو با من ابراز امیدواری کرد که تحریمهای جدید ایران را متقاعد به بازگشت به میزمذاکرات اتمی با گروه ۱+۵
کند اما هشدار داد که در غیر این صورت تحریمها باز هم افزایش خواهد یافت.

به گفته آقای برت آنچه تاکنون انجام شده مجموعه ای بیسابقه از تحریمهاست که هدف آن تشویق ایران به بازگشت به مذاکره است. این تحریمها نشان دهندۀ تعهد جامعه بین المللی به انجام اقداماتی در رابطه با نگرانیهای عمیق نسبت به برنامه اتمی ایران است.

بیژن فرهودی: برخی بر این باورند که حتی اگر ایران به سر میز مذاکره بازگردد با توجه به تجارب گذشته این دور از گفتگوها نیز نتیجه ای در بر نخواهد داشت. نظر شما چیست؟

الستر برت: دور قبلی گفتگوها مایوس کننده بود و ما می خواهیم از تکرار آن اجتناب ورزیم. نمایندۀ ما خانم کاترین اشتون بسیار علاقه مند به انجام این گفتگوهاست. اما مسلماً مذاکرات باید اساسی و پرمعنا باشد. این برعهده مسئولین ایرانی است که تصمیم بگیرند . اگر آنها چنین نکنند فشارها افزایش خواهد یافت زیرا جامعۀ بین المللی نگرانی مواردی است که طی چند سال اخیر در مورد برنامه هسته ای ایران روشن شده به خصوص تازه ترین گزارش آژانس...مسلماً ایران باید به این موارد پاسخ دهد.

ب. ف.: سرگی لاوروف وزیر امور خارجۀ روسیه گفته است که تحریمهای یک جانبه مسالۀ اتمی ایران را حل نمی کند. وی در جایی دیگر گفته است که هدف از تحریمهای جدید نه متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم توسط ایران که خفه کردن اقتصاد این کشور به امید ایجاد نارضایتی عمومی است. آیا غرب بدنبال شورش عمومی در ایران است؟

ا.ب. : ما می دانیم آقای لاوروف هم مایل است که ایران دست از فعالیتهای هسته ای (مغا یر با قطعنامه های شورای امنیت) بردارد و آشکارا گفته است که به عقیدۀ وی گسترش سلاح هسته ای در منطقه کاری اشتباه است. یک بخش از سیاست ما هم در همین جهت است و روسیه از مذاکرات 1+5 با ایران بسیار حمایت کرده است و ما پیوسته به طور هماهنگ عمل کرده ایم. البته ممکن است که او نظر متفاوتی در مورد تحریمها داشته باشد. ما در این مورد با روسیه رایزنی می کنیم. تحریمها برای وارد آوردن فشار بر رژیم برای گفتگو است و اگر نگرانیهای ما را رفع کنند تحریمها در اسرع وقت لغو خواهد شد. ما می دانیم که تحریمها بر اقتصاد فشار وارد می کند ...هدف از تحریمها ایجاد نارضایتی عمومی نیست بلکه هدف کسب اطمینان از این بابت است که ایران مسئولیتهای خود را درک کند و به میزمذاکره برگردد.

ب. ف.: در واکنش به تحریمهای جدید اتحادیه اروپا یک مقام جمهوری اسلامی بار دیگر تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است. آیا فکر می کنید اگر ایران به تهدید خود عمل کند جنگ خواهد شد؟

ا. ب.: مسئولین ایرانی همیشه کوشیده اند تا با صحبت دربارۀ مسائلی چون تنگه هرمز اذهان عمومی را از مسالۀ هسته ای منحرف کنند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است و این امر به ایران تفهیم شده است که این تنگه یک آبراه بین المللی باقی خواهد ماند.

ب. ف.: آیا فکر می کنید که دیپلماتهای بریتانیایی به زودی برای از سرگیری فعالیتهای دیپلماتک خود به تهران باز گردند؟

ا. ب.: هنوز زود است که در مورد بازگشت دیپلماتها به ایران برای از سرگیری فعالیتهایشان صحبت کنیم. روابط دیپلماتیک ما با ایران قطع نشده است و دیپلماتهای ما می توانند با ایرانی ها در کنفرانسهای بین المللی صحبت کنند. ما می خواهیم این پیوندها را حفظ کنیم. ضمناً این را هم باید تاکید کنم که رابطۀ ما با مردم ایران به هیچ وجه قطع نشده است. ما همچنان با مردم ایران در تماسیم؛ با آنها هیچ نزاعی نداریم و می دانیم که آنها هم بسیار نگران اقدامات رژیم خود هستند.

ب. ف.: آیا بریتانیا فهرستی از خسارات وارده به سفارتخانه و باغ قلهک تهیه کرده تا از ایران تقاضای پرداخت غرامت کند؟

ا. ب.: مطمئن نیستم که هنوز تقاضایی برای پرداخت غرامت از سوی دولت ایران کرده باشیم، اما در حال تهیه فهرستی از خسارات وارده به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران هستیم تا آن را تسلیم مقامات ایرانی کنیم چون آنها را مسئول خسارات وارده به سفارتخانه می دانیم.

XS
SM
MD
LG