لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

استقبال ایران از «روز جهانی فلسفه» با محدود کردن فلسفه در دانشگاه


آیت الله خامنه ای پس از انتخابات جنجالی سال گذشته، از تحصیل حدود دو میلیون دانشجو در رشته های علوم انسانی ابراز نگرانی کرده بود
آیت الله خامنه ای پس از انتخابات جنجالی سال گذشته، از تحصیل حدود دو میلیون دانشجو در رشته های علوم انسانی ابراز نگرانی کرده بود

رامین جهان بيگلو می گوید برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران مانند آن است که در سال ۱۹۳۸ در برلين کنفرانسی به ریاست گوبل، مبلغ نازيسم، برگزار می شد

دولت جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده است که تدريس «دروس غربی»، از جمله فلسفه، را در دانشگاه های ايران را محدود می کند. اعلام این مطلب از سوی دولت جمهوری اسلامی ايران احتمالاً مشاجرات بسياری را پيرامون تصميم يونسکو دائر بر برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران شعله ور خواهد ساخت.

بسياری از فلاسفه غرب به دليل محدوديت و نقض آزادی مطبوعات و دانشگاهی، از جمله آزادی بيان دانشجويان و استادان، تصميم يونسکو مبنی بر برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران در ماه آینده میلادی را شديداً به باد انتقاد گرفته اند. موج فزاينده انتقادات و شکايات از تصميم يونسکو با تصميم آخر هفته دولت جمهوری اسلامی ايران دائر بر محدوديت دروس به گفته آنان غربی، از جمله فلسفه، در دانشگاه های ايران دست به دست هم داده و برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران را سخت به زير سوال برده است.


رامين جهان بيگلو استاد فلسفه دانشگاه تورنتو است. او پيشتر به اتهام دفاع از اندیشه های غربی، از جمله سکولاريسم، يا جدائی دين از مذهب، بيش از يکسال در زندان معروف اوين محبوس بود. آقای جهان بيگلو مکرراً و مصراً از يونسکو خواسته است که برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران را لغو کند. او تشريح کرد که برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران و يا در کره شمالی، که در آنها آزادی فکر وجود ندارد، بمانند آن است که در سال ۱۹۳۸ در برلين کنفرانسی به ریاست گوبل، مبلغ نازيسم، برگزار می شد.

در همين حال روز دوشنبه رهبران جمهوری اسلامی ايران نيز، ضمن ستايش از ميراث فرهنگی ايران، فرهنگ غرب را بشدت مورد انتقاد قرار دادند. محمود احمدی نژاد روز دوشنبه ضمن ايراد سخنانی در کنفرانسی در دانشگاه تهران عليه «جنگ نرم» سخن گفت. او تاکید کرد که فرهنگ ايران، فرهنگی است که فرهنگ های ديگر بايد از آن پيروی کنند. رئيس جمهوری ايران فرهنگ و رسوم سنتی اسلامی ايران را به عنوان فرهنگی برتر و نمونه توصیف کرد. او همچنين تأکيد کرد که ارزش های فرهنگی ايران سرانجام پيروزمندانه به ساير نقاط جهان نفوذ خواهد کرد.در اينحال، روز دوشنبه تلويزيون دولتی ايران نيز نطق مشابه ای از آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران را پخش کرد که وی در شهر قم ايراد کرده بود. آیت الله خامنه ای در سخنان خود هشدار داد که توطئه و فرهنگ مضر غرب ايران و انقلابش را تهديد می کند.

اسکات لوکاس، استاد دانشگاه بيرمينگام، در وبلاگ پر طرفدار خود، بنام «بردباری آمريکا» مرتباً در باره ايران مطالبی می نويسد. لوکاس می گويد بيانيه ها و شعارهایی که امروز از ايران به گوش رسيد بسيار با عقيده «گفتگوی تمدن ها» آقای محمد خاتمی، رئيس جمهور پيشين جمهوری اسلامی ايران متفاوت و متناقض است. لوکاس گفت پس از انتخابات جنجالی و بحث برانگيز ریاست جمهوری سال گذشته، رهبران جمهوری اسلامی ايران سخت در حال نبرد برای کسب مشروعيت از دست رفته خود هستند. ولی تصميم محدود کردن «دروس غربی» بار ديگر فضای منفی ديگری برای آنها ايجاد کرده است. لوکاس تشريح کرد که يکی ازشگردهای نبرد برای کسب مشروعيت توسط دولت، ابراز وعده های مثبت به مردم نيست، بلکه تأکيد و هشدار از پيامدهای منفی دشمن و تلاش دشمن برای تضعیف شما است، از جمله تضعيف کشور، و تلاش برای نابودی زندگی ، آزادی، و خوشبختی مردم.

لوکاس همچنين تصريح کرد که عليرغم انتقادات منفی رهبران جمهوری اسلامی از همه چيز غرب، بسياری از مردم هنوز شيفته و مجذوب ارزش های فرهنگی غرب هستند. لوکاس می افزايد که رهبر جمهوری اسلامی ايران می تواند فرهنگ غرب را تقبيح کند، ولی با این همه در مراکز فروش ايران به راحتی ميتوان هرنوع فيلم سينمایی و يا موزيک غربی مورد علاقه خود را خريداری کرد. مبادله فرهنگی با غرب در پديده های جديد اينترنتی مانند فيس بوک بسيار گسترده تر شده، و راه های جديدی را برای گفتگو با غرب باز کرده است.

لوکاس می گويد رهبران جمهوری اسلامی ايران و همچنين برخی از رهبران درغرب نبردی را که ساموئل هانتينگتون در نمايش «برخورد فرهنگها» به نمايش گذاشته عملاً و به صورت واقعی، مانند «ما عليه آنها» يا « خوب در مقابل بد» متجلی کرده اند. ولی لوکاس يادآور می شود که مردم عادی در ايران از مبادلات فرهنگی با غرب شديداً استقبال می کنند و از ارزش های هر دو فرهنگ بهره مند می شوند.

XS
SM
MD
LG