لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از محکومیت کیان تاجبخش ابراز نگرانی می کند


تاجبخش به جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، و تماس با ماموران خارجی متهم بود

رسانه های دولتی ایران می گویند دادگاه انقلاب، کیان تاجبخش، پژوهشگر آمریکایی ایرانی تبار را به جرم درگیری در اعتراضات پس از انتخابات به دوازده سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

تاجبخش به جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، و تماس با ماموران خارجی متهم بود. او این اتهامات را رد می کند، و خبرگزاری ایرنا به نقل از وکیل وی می گوید از رای دادگاه استیناف خواهد خواست.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، «نگرانی عمیق» خود را از این حکم، که به گفته او ۱۵ ماه زندان است ابراز داشت. هنوز روشن نیست چرا او رقمی بالاتر از رسانه های ایران ارائه داد. کلی همچنین گفت تاجبخش تهدید برای دولت ایران نیست و بار دیگر خواهان آزادی فوری او شد.

در این میان، حدود ۱۰۰ عضو محافظه کار مجلس شورای اسلامی روز شه شنبه از مقامات قوه قضاییه خواستند میر حسین موسوی، رقیب اصلی احمدی نژاد در انتخابات، را مجازات کنند.

رسانه های ایران می گویند حمید رسایی، قانون گذار محافطه کار، شکایتی از جانب گروه به غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل، تسلیم کرد.

نامه موسوی را متهم می کند که با وارد آوردن اتهام تقلب در انتخابات و خودداری از قبول شکست خود در برابر احمدی نژاد، به شهرت نظام اسلامی صدمه زده است.

هفته پیش مقامات ایران تحقیقاتی را درباره مهدی کروبی آغاز کردند. او به وارد آوردن اتهامات نادرست تجاوز به برخی از معترضین در زندان متهم است.

XS
SM
MD
LG