لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

نگرانی از تاثیر هدفمندی یارانه ها بر معیشت مردم


یارانه ها در ایران هدفمند شد. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، در گفت و گوی تلویزیونی شنبه شب خود، زمان اجرای این قانون را نیمه شب یکشنبه اعلام کرد و از افزایش میزان یارانه نقدی از ماهی ۴۰۵۰۰ تومان، به ۴۴۵۰۰ تومان خبر داد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر این موضوع که همه بانک ها برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها از آمادگی لازم برخوردارند، اظهار داشت، «با محاسبات ما ۶ دهک جامعه از روز اول اجرای هدفمندی یارانه ها وضع شان بهتر می شود.»

محمود احمدی نژاد افزود، «دو دهک نیز باید مقداری صرفه جویی کنند و ۲ دهک دیگر نیز باید مقداری بیشتر صرفه جویی کنند.»

احمدی نژاد هم چنین از نظارت کامل وزارت بازرگانی و اصناف بر تمام بخش ها در زمینه اجرای هدفمندی یارانه ها سخن گفت.

رئیس قوه مجریه، شنبه شب در ادامه مصاحبه تلویزیونی از مردم خواست بنزین ذخیره نکنند و هم چنین گفت، «شیبی که برای بالا بردن قیمت آب، برق و گاز در نظر گرفته ایم، ملایم است.»

محمود احمدی نژاد روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه در حاشیه مراسم افتتاحیه سومین اجلاس وزاری امور زنان کشور های اسلامی درباره هدفمند کردن یارانه ها، ضمن تمجید از همراهی مردم با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، تاکید کرد که این طرح به افتخاری بزرگ برای ملت ایران تبدیل خواهد شد.

در همین حال هادی زمانی، اقتصادان مقیم لندن، در گفت و گو با صدای آمریکا، ضمن تاکید بر اهمیت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، مدیریت دولت را در این زمینه سئوال برانگیز می داند، و در جهت عواقب اجرایی این طرح بر زندگی مردم هشدار می دهد.

سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد، که روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه، به هدفمند کردن یارانه ها اختصاص یافته، در این زمینه نوشته است، «در اين ميان، تنها يك مخاطره باقی می ‌ماند. اول وضع قشرهای كم‌درآمد در دوران گذار از قيمت‌های دستوری و يارانه‌ای به قيمت واقعی و رقابتی است.»

خبر آن لاین نیز، در یاداشتی که بعد از ظهر یکشنبه ۲۸ آذر ماه منتشر شد، نوشته است، «سئوالی که شاید در همین ساعت های ابتدایی پس از آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و به دنبال آن آزاد سازی قیمت حامل های انرژی وجود داشته باشد تاثیر این موضوع بر معیشت مردم است.»

در همین رابطه، یکی از شهروندان تهرانی در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت، «واریز یارانه نقدی به حساب متقاضیان تنها یک روی سکه است، زیرا روی دیگر این سکه، که برای مردم مبهم است میزان افزایش قیمت ها ست.»

XS
SM
MD
LG