لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

اثرات نامعلوم هدفمندی يارانه ها بر صادرات ایران


بسته حمایت از صادرات پس از هدفمند کردن یارانه ها از دستور کار دولت خارج شد. پیش از این قرار بود ۳۹۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۵۷ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار صادرکنندگان در زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها قرار بگیرد.

خبرگزاری فارس این موضوع را، هفته گذشته در ۲۶ آذر ماه، از قول یک مقام مسئول در وزارت بازرگانی منتشر ساخت. این مقام، که نامش فاش نشده است، در این زمینه اظهار داشت، «اخباری از بدنه دولت به گوش می رسد مبنی بر این که بسته حکایت از صادرات در شرایط هدفمند کردن یارانه ها منتفی شده است و به تصویب نهایی نرسیده است.»

این در حالی است که هم زمان خبرگزاری مهر اعلام کرد، «با وجود گذشت بیش از ۴۲۳ روز از وعده محمود احمدی نژاد، برای دریافت جوایز صادراتی سازمان تجارت ایران به دلیل نبود منابع مالی از پرداخت جوایز صادراتی امتناع می کند.»

ماموریت سازمان توسعه تجارت ایران، توسعه صادرات غیر نفتی کشور است.

در همین رابطه، روزنامه جهان صنعت در عنوان اصلی صفحه نخست خود با اشاره به وعده ای که محقق نشده از بدهی ۵۰۳ میلیارد تومانی دولت به صادرکنندگان خبر می دهد.

هم زمان کیومرث فتح الله کرمانشاهی معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت در تازه ترین گفت و گوی خود، با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این باره چنين توضیح داد، «تا پایان سال جاری ما یک کسری ۵۰۰ میلیارد تومانی داریم که این کسری برای پرداخت جوایز صادراتی بخش خدمات سه سال ۸۷، ۸۸، ۸۹ و پرداخت جوایز صادراتی بخش کالا دو سال ۸۸ و ۸۹ است.»

علی ابراهیمی، معاون سازمان بازرگانی زنجان، نیز در گفت و گوی اخیر خود با ایسنا، با تاکید بر این که رویکرد اصلی در پرداخت جوایز صادراتی در کشور کمک به واحدهای صادر کننده است، اظهار داشت، «هدفمند کردن یارانه ها، پرداخت آن را با کندی مواجه خواهد کرد.»

این در حالی است، که پیش تر گزارش های رسمی از رشد ۲۳ صدی واردات در ۸ ماهه نخست امسال خبر می دهد.

XS
SM
MD
LG