لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: هدفمند کردن یارانه ها به هدف نمی رسد


دولت دهم آماده اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها می شود. ریاست قوه مجریه ضمن آن که در استان ایلام وعده داد معضل بی کاری تا ظرف دو تا سه سال آینده از فهرست مشکلات مردم خارج می شود درباره هدفمند کردن یارانه ها گفت، این طرح در نیمه دوم امسال اجرا خواهد شد و بسیاری از مشکلات جزئی که در زندگی مردم قرار دارد، برطرف می شود، و امیدواریم با اجرای این طرح نه تنها فقیر در کشور پیدا نشود، بلکه دیگر نیازی به تحت پوشش قرار گرفتن بخشی از مردم توسط نهادهای حمایتی نباشد.

آقای احمدی نژاد در حالی این سخنان را بیان می کند که به نوشته روزنامه رسالت، وزیر اقتصاد، که به طور طبیعی می بایست بزرگ ترین و موثرترین نقش را در توجیه افکار عمومی داشته باشد، بزرگ ترین غایب این عرصه است. با استناد به روزنامه رسالت، اخبار از منابع موثق حکایت از آن دارد که آقای وزیر از منتقدان جدی طرح هدفمند کردن یارانه هاست.

کاظم دلخوش، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نیز یکشنبه شب در سالن اجتماعات مرکز آموزش درمانی الزهرا، در مناظره با علیرضا محجوب، دبیر کل خانه کارگر و نماینده تهران در مجلس، با تاکید بر این نکته که هزینه های دولت در اجرای این طرح بسیار بزرگ تر از اقدام های آن است گفت که هدفمند کردن یارانه ها محقق نمی شود.

این در حالی است که حسین هاشمی، رئیس کمیسیون صنایع مجلس، در جریان همایش ملی صادرات ماشین آلات و محصولات صنایع غذایی، تاخیر در اجرای هدفمند کردن یارانه ها را باعث حاکم شدن رکود در کشور و تشدید بحران بی کاری دانست. هر چند علی رضا محجوب، دبیر کل خانه کارگر و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در مناظره با کاظم دلخوش هدفمند کردن یارانه ها را خارج کردن اقتصاد کشور از دور طبیعی ارزیابی می کند.

جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت که در لیست تئورسین های اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد در ۵ سال اخیر قرار دارد و از وی به عنوان تئورسین طرح هدفمند کردن یارانه ها نیز یاد می شود، در جریان مناظره های مختلف در چند روز اخیر نخست با غلام رضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی، و سپس با احمد میدری، عضو هیات علمی دانشگاه چمران اهواز، در چند روز اخیر به صراحت گفته است برای قانون یارانه ها جان نمی دهم زیرا اطمینان ندارم درست اجرا شود. به گفته آقای پژویان مسئله فقر با لایحه یارانه ها بر طرف نمی شود.

با وجود آن که محمد رضا فرزین، سخنگوی طرح تحول اقتصادی و معاون وزیر اقتصاد، از پرداخت یارانه به تمامی افراد متقاضی با مبلغ یکسان سخن می گوید و گزارش ها از افزایش ۶ درصدی ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان حکایت دارد، برخی آگاهان بر این عقیده اند که افزایش حقوق کم تر از نرخ تورم است.

XS
SM
MD
LG