لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

هدفمند کردن یارانه ها نرخ تورم را افزایش می دهد -- مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس ایران


انتظارات تورمی نرخ تورم را در دو ماه گذشته افزایش داده است. برخی از کارشناسان اقتصادی از جمله امیر سیاح روز یک شنبه ۷ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که آیا سیاست های پولی بانک مرکزی که افزایش نرخ رشد نقدینگی بيست و سه و نه دهم درصدی را تا پایان سال گذشته به همراه داشت، موجب افزایش نرخ تورم در این مدت شده است، اظهار داشت، «عوامل زیادی بر نرخ تورم تاثیر گذار است، اما به نظر می رسد موثرترین عامل در افزایش تورم طی دو ماه اخیر انتظارات تورمی باشد. »

به باور این اقتصاددان، دولت با بیان جملاتی از قبیل «انبارها پر از کالاست؛ مردم نگران نباشند» جامعه را دچار نوعی ذغدغه می کند.

خبرگزاری فارس بعد از ظهر روز یک شنبه ۷ آذر ماه، به بررسی نوسان قیمت ۴۴ کالای خوراکی در هفته گذشته پرداخت.

بر مبنای این گزارش، در آستانه آغاز هدفمند کردن یارانه ها قیمت تنها ۱۳ کالا از جمله تخم مرغ، روغن نباتی مایع و میوه کاهش یافته، هر چند کالاهای از قبیل گوشت مرغ، و سبزی افزایش یافته است.

هم چنین براساس همین گزارش، قیمت ۱۵ کالا از جمله لبنیات، قند و شکر، چای، روغن نباتی جامد و حبوبات ثابت مانده است.

در همین حال، حجت الاسلام مصباحی مقدم رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بامداد روز یک شنبه ۷ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر با بیان این که دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها قانون را رعایت نکرد، گفت، «دولت از ابتدا طبق وعده های که داده بود قرار بود در نهایت آبان ماه هدفمند کردن یارانه ها را اجرا کند.»

رئیس کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این موضوع که همگان از آبان ماه منتظر افزایش قیمت حامل های انرژی هستند، افزود، «تاخیر در اجرای این قانون، تورم انتظاری در جامعه را افزایش می دهد. امری که از دید این مقام، به صلاح جامعه و مردم نیست.»

هر چند رئیس کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال برگزاری جلسه مجلس با محمود احمدی نژاد، در خصوص علت چرایی تاخیر در اجرای این قانون گفت، شرایط حاضر که پیش از اجرای هدفمند کردن یارانه ها است به لحاظ روانی مساعد این نیست که در این باره از رئیس جمهور توضیحاتی بخواهیم زیرا فضای روانی را نامساعد تر می کند.

هم زمان محمد رضا خباز، مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بعد از ظهر روز یک شنبه ۷ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری آریا اعلام کرد، تا مسلط شدن دولت بر اوضاع اقتصادی کشور بعد از هدفمندی یارانه ها جامعه با افزایش تورمی حداکثر دو ساله رو به رو خواهد شد.

سایت الف متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، روز یک شنبه ۷ آذر ماه، در گزارشی با عنوان شعارهای رنگارنگ برای یارانه نقدی نوشته است، رمز اجرای موفقیت آمیز هدفمندی یارانه ها آن است که دولت پیوسته وفاق ملی و همراهی مردمی را مد نظر داشته باشد.

به نوشته سایت الف، بی صداقتی و دادن وعده های غیر منطقی و توخالی و بالا بردن سطح توقعات اجتماعی نه تنها اثری در اجرای این قانون ندارد بلکه آثار مثبت این طرح را نیز از بین می برد.

XS
SM
MD
LG