لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

شمارش معکوس برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها آغاز شد


خبرگزاری مهر بامداد روز شنبه ۱ آبان ماه اعلام کرد، با توافق مجلس و دولت برای عرضه بنزین تک نرخی هم زمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، مرحله نخست آزادسازی یارانه این فرآورده نفتی از روز شنبه یکم آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است.

به گزارش مهر، با اجرای کامل این پروژه، اعتبار ویژه ای به کارت هوشمند سوخت رانندگان تاکسی، وانت بار، آژانس و موتورسیکلتهای عمومی واریز می شود که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و آزاد سازی مرحله اول قیمت بنزین، رانندگان مجاز و ساماندهی شده از بنزین یارانه ای برای ارائه خدمات حمل بار و مسافر برخوردار می شوند.

هم چنین از دید این گزارش، یکی از مزیت های این طرح اختصاص یارانه مستقیم سوخت به ناوگان حمل و نقل عمومی است که با ایجاد این خطوط اعتباری زمینه برای تک نرخی شدن قیمت بنزین در سطح کشور فراهم می شود.

پی گیری خبرنگار این خبرگزاری نشان می دهد با توجه به استقبال از عرضه بنزین نیمه یارانه ای در ماه‌های اخیر، نرخ ۴۰۰ تومانی یکی از گزینه های محتمل دولت برای تعیین قیمت بنزین تک نرخی همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است.

به گزارش همین منبع، از سوی دیگر تاکنون هیچ گونه توافق و تصمیم گیری نهایی در سطح دولت برای تعیین قیمت بنزین نشده است و حتی این احتمال وجود دارد بهای بنزین تک نرخی کم تر از ۴۰۰ تومان به ازای هر لیتر باشد.

تقرییا ۲ ساعت بعد از مخابره این خبر، یادداشت اقتصادی خبرگزاری فارس به واکنش به همین موضع اختصاص یافته است. در قسمتی از این یادداشت آماده است، «اگر استفاده از الگوی صرفا قيمتی در هدفمند كردن يارانه بنزين مورد توجه قرار گرفته و بر اساس آن بنزين به صورت تك نرخی و به قيمت ۴۰۰ تومان ارائه شود، عوارضی جدی را می ‌توان در اجرای اين طرح پيش‌بينی كرد.»

نویسنده این یادداشت می افزاید، «بخش بسيار بزرگی از اثرات مثبت استفاده از الگوی مقداری قيمتی در هدفمند كردن يارانه حامل‌های برق و گاز به راحتی می ‌تواند به وسيله عوارض ناشی از استفاده از روش صرفا قيمتی در هدفمند كردن يارانه بنزين يا گازوئيل خنثی شود. اين در حالی است كه علاوه بر تورم ‌زا بودن عوارض ديگری از جمله بازگشت دوباره قاچاق بنزين از طريق مرزها با توجه به گران تر بودن قيمت بنزين همه كشورهای همسايه از رقم ۴۰۰ تومان نيز برای اجرای طرح از طريق روش قيمتی مترتب خواهد بود.»

با این وجود روزنامه ایران در شماره روز شنبه ۱ آبان خود، در گفت و گو با حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی از آرامش بازار پول پس هدفمندی یارانه ها خبر می دهد.

در همین حال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بعد از ظهر روز شنبه ۱ آبان اعلام کرد، «شرايط فروش دلار در صرافي‌های مجاز و صرافی بانك‌ها با قيمت ۱۰۵۰ تومان به متقاضيان سخت‌تر شده و فقط با شرط داشتن بليط OK شده و برای سفرهای هوايی و ارائه گذرنامه ایرانی آن هم در حد محدودی ممكن است.»

این در حالی است، که روزنامه ابرار اقتصادی روز شنبه ۱ آبان، تیتر صفحه نخست خود را، به نقل قولی از محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی اختصاص داده، و از قول وی نوشته است، «مسدود شدن حواله ها علت اصلی مشکلات ارزی بود.»

هر چند گزارش خبرگزاری ایسنا، بر ادامه مشکلات ارزی تاکید دارد. به گزارش این منبع، برای صاحب گذرنامه حداكثر دو هزار دلار و برای همراهان ۱۰۰۰ دلار ارز پرداخت می ‌شود. هم چنين ارز مسافرتی می‌ تواند معادل هزار يورو برای صاحب گذرنامه و ۵۰۰ يورو برای همراهان باشد ؛ضمنا به افراد مقيم يا دانشجو ارز فروخته نمی ‌شود.

مشاهدات خبرنگار ايسنا نشان می ;دهد به دليل همينشرايط دلالی آشكار كه در نيمه مهرماه رواج گرفته بود تقريبا كارايی خود را از دستداده و مردم عادی قادر به خريد و فروش ارز نيستند اما دلالان حرفه‌ای همچنان ازراه‌هايی كه مشخص نيست ارز را به دست آورده و در بازار به فروش می ‌رسانند.

با وجود راه افتادن مجدد حواله از حدود دو هفته پيش بسياری از افراد هم چنان خواهان اسكناس برای ارسال ارز هستند و از سوی ديگربسياری از مسافران ارائه دو هزار دلار را برای مسافرت خارجی‌ شان اندك می ‌دانند و مجبور به تهيه آن در بازار آزاد هستند.

ارز آزاد در سبزه ميدان و مكان های مثل چهارراه استانبول تهران، روز شنبه ۱ آبان ماه، با قيمت ۱۰۷۵ تومان عرضه شد.

XS
SM
MD
LG